Tekst: Marian Kivila | Fotod: Marian Kivila, erakogu | Tootefotod: tootjad
Paljud meist unistavad elust mõnel idüllilisel saarel, kus aasta ringi kestvat suve nautida. Belgia juurtega kunstnik Fox Daniels (52) reisis läbi terve maailma ja seadis end mõnusalt sisse Maltale Gozo saarele.

Leidsin selle kodu Airbnb’st, kui mõne kuu eest Maltale puhkust planee­risin. Ja kuigi ma ise seal ei ööbinud, siis kunsti- ja sise­disaini­huvilisena käisin seda vaatamas küll. Kodu omanikuga tutvudes sain kiirelt kinnitust, et selleks, et oma unistuste elu elada, ei pea ilmtingimata sündima, hõbe­lusikas suus. Naine, kes on töötanud maailma eri paigus nii kinnisvara­agendi, sise­kujundaja kui ka stilistina, meenutab, et ülikooli jaoks tal omal ajal raha ei jätkunud ja seetõttu tuligi sukelduda töösse – leida üles põnevad väljakutsed, millega elatist teenida.

Prantsusmaal ühes kinnis­varaarenduse ettevõttes tegutsedes nägi ta pealt, kui suurt kasumit on võimalik vanu maju üles putitades teenida. Oma esimese vaba raha paigutaski ta pisikesse odavalt müügis olnud aida­hoonesse, mis asus ühes Prantsusmaa külakeses. Seda trendikaks loftiks ümber ehitades tärkas temas suur kirg sisekujunduse vastu. Sealt edasi muutuski vanade karak­teriga korterite ja majade ostmine, korrastamine ja müümine tema peamiseks sissetulekuallikaks. Praeguseks on ta jõudnud kolme suure majani maalilisel Gozo saarel Maltal. Ühte neist on ta end püsivalt sisse seadnud, teisi üürib majutusportaalides turistidele. Kõige selle kõrvalt saab ta pühenduda oma teisele suurele kirele – maalikunstile. Pika retke vahepeatused olid ka elamised Antwerpenis, Londonis, New Yorgis, Fili­piinidel ja Hongkongis, kus tema kujundatud kodud jõudsid menukate Aasia sisustus­ajakirjade esikaantele.

Mitukümmend kodu

Mulle helekollastes ja taeva­sinistes toonides kujundatud imearmsas Gozo elamises tuuri tehes märgib Fox, et praegu­seks on ta kolimistest surmani tüdinud ning plaanib oma ülejäänud elu veeta just sellel pisikesel saarel. “20 aastat tagasi, kui avastasin, et olen juba 24 korda elukohta vahe­tanud, lõpetasin arve­pidamise,” naerab Fox ja lisab, et kõik sõbrad peavad teda juba ammu hulluks. Mõned aastad tagasi otsustatigi abikaasaga Hongkongi melu selja taha jätta ja leida püsiv kodu paigas, mis mõlemale meeldib. Kõlab küll ulmelise muinasjutuna, aga nii rännatigi veel siin-seal mööda maailma ringi ideaalset paika otsides, kuni lõpuks jäid sõelale Bali, Lõuna-Aafrika Vabariik ja Malta sõsarsaar Gozo, kuhu kuus aastat tagasi lõplikult elama asuti. “Nii kaua ei olegi ma vist varem üheski kohas elanud,” mõtiskleb Fox.