Vlad Deep/ Unsplash
Rein Pakk on näitleja, näitekirjanik ja lavastaja, kuid kõigele lisaks ka gurmaan. Rein avaldab sulle taldrikupealsed seaduspärasused, mida talle on õpetanud pikad ja kõnekad kulinaarsed naudinguhetked.

1. Hoidu dieettoidust ja dieetrežiimidest. Dieedil ja naudingul on sama vähe ühist kui kalal ja jalgrattal. Õnnelik inimene, kes naudib söömist ja kõike muud oma elus, püsib endale parimas kaalus. Ja inimene, kes püsib endale parimas kaalus, on ilus. Õnnelik inimene on alati ilus.
Dieetide häda on selles, et nad esitavad ebaloomulikke nõudmisi ja neile liigse tähelepanu osutamine lõpeb varem või hiljem mingi toitumishäirega. Nii et aus oleks vaadata kahe pildi (“enne” ja “pärast”) asemel kolme pilti (“enne”, “pärast” ja “lõpuks”).
2. Söö seltskonnas. Söömine on nauding, mida on mõnus jagada. Maitseb paremini. Eriti hästi maitseb koos inimesega, kellesse oled armunud. Armumise parimaid kõrvaltoimeid ongi õige toitumine. Muidugi, mõnikord ei söö armunu üldse, aga ega see vale pole, sest ju siis keha ei vaja toitu. Armunu kuuletub oma kehale.
Aga süüa tasub mis tahes seltskonnas, isegi koos vaenlasega, sest söömisnauding ühendab ja lähendab inimesi.
3. Ära võta toitu teise taldrikult. Mõnikord juhtub nii, et lähedase inimesega süües jääb sulle silma mõni pala kaassööja taldrikul. Ta sööb hoolikalt kõike selle ümbert, kuid mitte seda maitsvat tükikest. Ju ta siis ei taha seda, otsustad sa lõpuks ja sirutad oma kahvli naeratades välja, napsad pala kaaslase taldrikust ja pistad endale suhu. Ettevaatust! Ta võis seda hoida lõpetuseks, aga nüüd on ta sellest ilma ja sina oled selles süüdi. Ära kunagi topi oma nina (ega kahvlit) teise inimese naudingusse, ükskõik kui lähedane ta sulle ka pole.
4. Süües ära kiirusta. Võta aega, kui tahad nautida. Söö rahulikult, tunne maitseid, teadvusta neid. Ja oota ära kõhu signaalid. Kahjuks pole söömine seks, mida võib sõna otseses mõttes täitmatult nautida, sest suu taga asub kõht ja selle võimetel on paraku piirid.
5. Vali teiste rahvaste toite. Nauding on lasta end kanda kaugetele maadele, kus kõik lõhnab ja maitseb hoopis teistmoodi. Rahvustoidu puhul on oluline, et kokk, kes selle valmistab, oleks tõesti selle võõra rahvuse esindaja. Kultuur ja nüansid on tema käe sees ning ainult tema suudab pakkuda võõraga kohtumise naudingut.
6. Söö mõnusaid asju mõistliku hinnaga. Head asjad ei maksa 800 krooni ja neid ei hoita sügavkülmas, kuni maitseomadused kaovad. Head asjad kasvavad metsas, põllul ja aias, siinsamas lähedal, ja maksavad mõistlikku hinda. Stress liiga suurtest kulusummadest varjutab naudingut kindlasti. Kui mitte naudingu ajal, siis pärast ikka.
7. Lõpeta söömine enne, kui kõht täis saab. See reegel kehtib tegelikult kõigi naudingute kohta. Peolt tuleb lahkuda haripunktis või parem isegi natuke enne seda – just siis, kui saad aru, et nüüd kohe tuleb parim hetk ja pärast seda sulnis langus. Nii püsid sa värske ja noorena.
Hiinlased näiteks ütlevad laste kohta, et õnnelik laps on alati natuke räpane ja natuke näljane. Jää sinagi natuke näljaseks ja usu mind: toit maitseb alati hästi ja elus paistab veel palju naudinguid ees olevat.
8. Hoidu ortoreksiast. Pidevalt õigesti toitumine on söömisnaudingu surm. Pole olemas õiget söömist. Või kui on, siis on see järgmine: söö mõistlikus koguses seda, mis meeldib, ning kuula oma keha. Üldse hoidu inimestest, kes teavad, mis on õige. Ennekõike sellepärast, et nad ei tea. Igasugune ahistamine välistab naudingu.
9. Väldi toidukõrvaseid: leiba, saia jne. Sinna see liiga kiiresti täituva kõhu koer maetud ongi. Ja tihti ka liiga kiiresti kasvava kõhu koer. Pealegi summutavad need toidukõrvased toidu enese maitseid. Vahel harva, mõne salati või supi juures on nad asja eest, kuid enamjaolt soovitan suurema naudingu huvides neist hoiduda.
10. Hommik on õhtust targem. Kui sul tekib õhtul millegi järele vastupandamatu isu – ja tavaliselt kipub see tekkima –, siis ära seda endale keela. Söö, aga söö hommikul. Kujuta õhtul ette, mis maitse sellel täpselt on ja kuidas sa seda sööd, ning siis vaata mõnda filmi, loe raamatut või tee midagi muud. Usu mind, nauding soovitud toidust on hommikul seda suurem, sest sa olid ju õhtul nii tubli ega söönud. Pärast hommikusööki on pikk päev aega kaloreid põletada, nii et naudi hommikul mida iganes tahad.

Lugu ilmus 2010. aasta oktoobrikuu Annes & Stiilis.