Foto: Shutterstock
Sõprus ekspartnerite vahel on võimalik küll, kui mõlemad võtavad vastutuse oma valusate tunnete eest, sõprus oli ka suhtes selgelt olemas (sarnased huvid, teineteise hoidmine ja toetamine), lähedussuhe on selgelt läbi, lahkuminek on mõlema soov ning mõlemad tahavad sõprust.

Päriselus on selline asjade käik haruldane. Enamasti tahab üks lahku minna, teine aga oleks valmis veel pingutama. Kui üks pakib teises toas kohvreid, kõigub mahajäetav klammerdumise ja teise täieliku äratõukamise ebamugavas vaakumis. Kui lahkumineku põhjuseks on keegi kolmas, siis seda laetum on suhte lõpp.

Pärast lahkuminekut on oluline oma tükid kokku korjata, võtta aega, et leinata kõike head, mis oli, ja ka seda, mida kunagi ei tule. Mida suurem oli armastus, seda suurem on valu. Aja mahavõtmise asemel hüppavad mõned aga lupsti “sõpruse” paati. Miks? Lootusest, et ehk teine tuleb veel tagasi, vältimaks lahkuminekuvalu, või ekspartneri survel, kes toidab sel moel oma nartrissistlikku külge (sul on “satelliit”, kes pole sinust veel üle saanud). Mõned ei taha ust päriselt kinni panna, sest see näib nii lõplik ja hirmutav.

Ekspartneritest sõprade suhted pole kunagi ühegi virvenduseta. Sageli tahab üks sõprusest enamat, ollakse sellest siis teadlik või mitte. Neid ootusi ei pruugita kunagi jutuks võtta ega neile vastavalt tegutseda, ent sellest hoolimata on see uutele partneritele paras väljakutse ja armukadeduse allikas.

Täismahus artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2017. aasta veebruarinumbris.