Et midagi leida, peab seda kõigepealt otsima. Kadestan inimesi, kel on silmanähtav anne, olgu selleks siis joonistamine, laulmine, suurepärane matemaatiline mõtlemine või mingi muu võime. Elu on neile justkui kinkinud viida, leidmaks oma rada – neil tuleb vaid kõndima asuda.

Tõsi, ka anne ei pruugi olla Püha Graal. On ka neid, kes väidavad, et looduse tehtud kingitus on neilt võtnud vaba valiku kellekski saada.Tihti soovime olla keegi teine. See on jabur kontseptsioon: kulutame tohutult energiat, et saada kellekski, selle asemel et taas­avastada ja armastada inimest, kes juba oleme.

Iseenda unustamine

Lapsena saab alguse meie isiksuse vormimine. Vahel hägustuvad piirid niivõrd, et raske on eristada, kas lapse elu elab lapse­vanem või laps ise. Kes pannakse jalgpalli mängima, kes balletti, kitarri või klaverit õppima, sest vanemal on mis iganes põhjusel jäänud mõni unistus täitmata. Loomulikult vajab laps tegevust, kuid kahjuks ei sünni hobivalik tihti mitte arutelus lapsega, vaid vanemate eelistuste põhjal.

On kodusid, kus on nii palju reegleid ja keelde, et endaks kasvamine ja iseenda tundma õppimine on sama hästi kui võimatu. Lastel puudub elukogemus, mistõttu on iga läbielatud asi suurema emotsionaalse laenguga kui täiskasvanul. See on lapse ja täiskasvanu suur erinevus. Täiskasvanuna unustame, mida tähendab olla laps, kes ei tea maailmast midagi. Ta ei tea, mis tunne ta sees on. Ta ei tea, et kui isa või ema pahandab, on selle põhjus stress, mitte tema. Laps vajab täiskasvanut, kes seletaks elu.

Tema peegliteks on vanemad, kes peegeldavad, mis on õige ja vale, selgitavad, mis tema sees toimub ning mida tähendab teha vigu, olla abitu või hoopiski midagi saavutada.

Lapse jaoks võib iga tusane käsklus (“nii küll ei saa mõelda…”, “ära topi kõike suhu”, “ära näpi kõike”, “ära jookse”, “ära naera/nuta nii palju!”) tunduda reeglina, mis ütleb, et ära ole sina ise – see on vale. Nõnda kasvavadki meist inimesed, kes püüavad saada kellekski teiseks ja käia kellegi teise teed.

Võta väljakutse vastu

Olen hakanud inimestelt küsima: “Kuidas ennast kirjeldad?” See justkui sunnib enda sisse vaatama või end kõrvalt silmitsema. Küsin sinultki – kuidas end kirjeldaksid? Seni, kuni me ennast ei tunne, ei leia me ka oma teed. Eheda kestani jõudmiseks peab ületama mitu väljakutset. Toon välja olulisemad...