Foto: Riina Vaikmaa
Intiimse alatooniga pildid on levinud kingituseks nii kallimale kui ka naistele endale. Kui suurt julgust nõuab endast (peaaegu) alasti fotode tegemine? Kuidas valida usaldusväärset fotograafi ja mida peab fotograaf tegema selleks, et garanteerida maitsekalt stiilne tulemus, mille sarnast võiks näha peenes kunstigaleriis?

"Kui ma neli aastat tagasi kahe väikelapse kõrvalt Viimsi Fotoklubisse kursustele läksin, ei osanud ma eales arvata, et minust võiks saada fotograaf,” sõnab Riina Vaikmaa (www.riinavaikmaa.com), kes on tänaseks leidnud oma kutsumuse just naistest buduaarifotode tegemises. Kursuse ajal tabas Riinat enda sõnul aga tõeline hasart ning ta otsustas hakata loodusfotograafiks, alustas blogiga ja hakkas oma pilte müüma. „Umbes pool aastat hiljem taipasin, et olen loodusfotodes üsna halb,” naerab Riina nüüd. „Algus oli aga tehtud ning justkui iseenesest tekkisid siiski esimesed kliendid, kellega mul on tänaseni kestev koostöö – oleme lausa sõpradeks saanud, kuigi ma ei saa siiani aru, kuidas nad pärast esimest sessiooni minu juurde veel tagasi tulid. Ma pildistasin absoluutselt kõike: beebisid, toitu, arhitektuuri, üritusi, peresid, autosid pulmi – jah, kõike. Ainus, mis sind fotograafina arendab, on praktika, praktika ja veel kord praktika. See andis mulle tohutu kogemuste pagasi just inimestega suhtlemisel.”

„Minu juures hakkas käima ühe rohkem naisi ja sain aru, et just see on minu kirg – pildistada kaunitare sellisena, nagu nad on,” sõnab Riina, lisades, et umbes aasta tagasi tegi ta oma kodulehel täieliku muudatuse, hakates portfoolios jagama üksnes portreesid, aktifotosid ja buduaaripilte. „Naine on minu lemmiksubjekt.”

Naine kui kunstiteos

„Minu tutvusringkonnas on väga palju naisi, kes ei mõista, miks ma selliseid pilte teen. Või küsitakse – miks lasevad naised endast selliseid pilte teha? Ma ei oskagi sellele teisiti vastata, kui küsida vastu, et miks mitte? Ma tunnen, et teen neid pilte seetõttu, et mõistan naisena ka teiste naiste sensuaalsust ning vajadusi,” kergitab Riina buduaarifotode telgitaguseid. Ta räägib, kuidas sai kingituseks raamatu „Naiseks olemise kunst”, mis kirjeldab naise erinevaid arhetüüpe. „Terve naine on see, kelle sees elab nii tütarlaps, armastaja, perenaine kui ka kuninganna ning just armastajat mõistes saame aru, et igal naisel on soov näha end seksika ja sensuaalsena,” selgitab Riina. „Igapäevatoimetustes unustame tihti iseenda, kuid terve naine armastab ja austab end. Vahel peabki seda endale meelde tuletama ja just siin tulevadki mängu buduaarifotod – need aitavad sul iseennast taas leida.”

Riina sõnul on buduaarifotode tegemisel kõige tähtsam usaldus. „Ka mina ei julgeks naisena astuda suvalisse kohta ja end kõige haavatavamal moel pildistada lasta,” ütleb ta, selgitades, et just seetõttu on oma töödele lisaks oluline end ka inimesena juba eos näidata ja tutvustada. „Minu tehtud tööd on esimene kontakt minu ja tulevase kliendi vahel.” Peale selle on oluline ka eeltöö – see, et kui oled otsustanud endast buduaarifotosid teha, tuleks põhjalikult uurida fotograafi tausta. „Ma kohtun alati kõikide klientidega enne fotosessiooni. Meie esimesel kohtumisel me tutvume ning arutame sessiooni detaile. Siin saad teha oma lõpliku otsuse, kas soovid endiselt pildistama tulla või mitte. Ümber mõelda võid alati, tuled siis, kui selleks valmis oled. Imeilusa tulemuse saame üksnes siis, kui meievaheline klapp on hea. Tunnen end kohati nii fotograafi kui ka psühholoogi rollis. Kui naine end sulle oma olemuselt avab, on ta õrn ning iga sinu tegu, sõna ja pilk võib tema südamesse tugeva haava tekitada. Temaga tuleb ümber käia oskuslikult ja tuleb anda aega end avada. Jah, see on üks raskemaid, aga samas ka tänuväärsemaid fotograafia žanre.”

Mitte päris Christian Grey fantaasia

„Paljud naised tulevad sessioonile teadmisega, et seekord me nude-fotosid ei tee. Mõnel üksikul on ka kohe alguses nende tegemiseks kindel plaan, aga see on pigem erand,” sõnab Riina ja tunnistab, et pea alati lõpeb fotosessioon siiski just nude-seeriaga. „See on jällegi miski, mida naine peab ise tahtma ja selleks valmis olema. Kogemus on näidanud, et just need fotod on lõpuks kliendi lemmikud. Naised lihtsalt ei tea või ei taha uskuda, kui ilusad nad tegelikult on! Kuna meie minapilt on tihti just nii moonutatud, ongi alasti fotod tõelise vau-efekti tekitajad. Aktifotod saavad olla kunstipärased ja sensuaalsed-erootilised,” selgitab Riina, lisades, et tema tööd on midagi vahepealset. „Tulemus on alati maitsekalt seksikas.”

Riina sõnul peab otsuse, kas minna fotosessioonile üksinda või võtta keegi julgustuseks kaasa, tegema klient ise. „Olen pildistanud buduaari, kus sessioonil on kaasas olnud sõbranna, mis on lubatud, kuid olen siiski arvamusel, et naisel on end lihtsam avada ja oma sensuaalsemat külge näidata ilma segavate faktoriteta. Pildistamisele on aga oodatud kallimad – sel juhul võtab kogu ruumi üle särin ja seksuaalne energia.”

Mida soovitab fotograaf naisele, kes endast buduaarifotosid teha soovib, aga tunneb kerget hirmu? „See on koht, kus minu soovitused väga ei aita. Pildistama tuleb naine, kes ise otsustab, et ta on valmis. Mina olen valmis teda ootama. Kes meist ei mõtleks, et „kaotan veel need viimased viis kilogrammi ja siis lähen”? Usun, et see on lihtsalt vabandus, sest kui sa midagi tõesti soovid, teed selle ka teoks. Eriti, kui sul on soov tunda end sensuaalse, kauni ja erilisena,” soovitab Riina, lisades, et tal on tänu kogemustepagasile nipid, kuidas pildistamisel poseerides need 5–10 lisakilo võluväel ära kaotada. „Fototöötlusprogrammid tulevad mängu üksnes naha ühtlustamisel ja pildi üldmulje loomisel. Lõpptulemusel on naine just sellisena, nagu ta on – oma eripärade, sensuaalsuse ja naiselikkusega.”


Riina Vaikmaa foto: Jaana Süld

Foto: Riina Vaikmaa

Foto: Riina Vaikmaa