Jacqueline Day/ Unsplash
Mida teha, kui edukale esinemisele järgneb loodetud rahulolu asemel hoopis must masendus? Psühholoog Aave Hannus õpetab toime tulema saavutusjärgse madalseisuga.

Noor rõõmsameelne näitekirjanik ja lavastaja sai taaskord maha endakirjutatud tüki lavaletoomisega. Kõik läks väga edukalt. Publiku vastuvõtt oli soe, noored näitlejad tegid toredad rollid, nii et nende käekäigu pärast muretsenud lavastaja võis kergendust tunda. Pikk pingutuste periood päädis loomingulise õnnestumisega.

Varsti pärast esietendust tabas meest oodatud hingekerguse ja rõõmutunde asemel täielik masendus. Mustast august väljaronimine võttis aega paar nädalat. Tasapisi hakkasid värvid ellu tagasi tulema, saadud kogemus pani aga küsima, mis mul viga on, et selline asi juhtus.

Teadur Aave Hannus, millega selle loo puhul tegemist on?

Seda nähtust nimetatakse saavutusjärgseks madalseisuks või masenduseks. Teaduslikult ei olegi saavutusjärgset masendust eriti uuritud. Ilmselt seepärast, et niisugune seisund läheb enamasti ise üle. See on loomulik protsess, mida ei pea ravima.

Saavutusjärgset masendust on täheldatud näiteks harrastussportlastel, kaalujälgijatel, poliitikutel pärast valimiskampaaniat, teadlastel pärast kraadi kaitsmist, tudengitel ülikooli lõpetamise järel.