Anita Austvika/ Unsplash
Juba vanad roomlased armastasid toonastes linnaspaades kuumaveevanne võtta. Ka Cleopatra nautis piima- ja meevanne. Seega on vanniskäik olnud osa meie kultuurist juba sajandeid ning veeteraapiat on kasutatud füüsise parandamiseks ja ka vaimse tasakaalu saavutamiseks. Üks kümblus võib tõepoolest teha imet!

Vannis käimine ei lahenda kõiki muresid, kuid kindlasti toob see pisikese positiivse muutuse. Dušiprotseduuridest oluliselt erinevad vannirituaalid rahustavad ning muudavad naha pehmemaks. Samuti ergastab lõõgastav vann naha pealmiste kihtide vereringlust, mis omakorda aitab kaasa naharakkude uuenemisele. Erinevad uurimused kinnitavad, et vannis käies põletame me sama palju kaloreid kui 25-30 minutit kestval jalutuskäigul. Samuti aitab see alandada veresuhkru taset ja parandab oluliselt südame tervist.

Vann on hea ka mõistusele – see on hea võimalus korraks keskenduda vaid iseendale, mõelda ja mediteerida. Kuumas vees kümblemine aitab jagu saada ka väsimusest, olgu see siis vaimne või füüsiline.

LUSHi vannipomm
LUSH

Õhtune vanniskäik parandab ka une kvaliteeti. Kehatemperatuur tõuseb ning seejärel pärast vanni langeb kiirelt. Sama juhtub meie kehaga ka enne magamaminekut, kui muutume uniseks.

Milline on õige vannivee temperatuur?
Igaühe kuumataluvus on erinev, kuid ideaalne veetemperatuur on ainult veidi kõrgem meie keha normaalsest temperatuurist, mis on umbes 37 °C. Vesi, mis on soojem kui 39°C, paneb südame kiiremini tööle ja võib põhjustada ka pearinglust. Väike nõuanne – katsu käega vett ja kui tunned kananahka tekkimas ning võpatad, siis on vesi ilmselgelt liiga kuum sinu jaoks.

Kui kaua peaks üks vannisessioon kestma?
Kui osad kaotavad vannis olles ajataju kergelt, siis teistel on lihtsalt niisama kuumas vees istumine suureks väljakutseks. Sea siiski eesmärgiks 15-30 minutit vannimõnu. Kui lisad veele magneesiumi, mis aitab leevendada lihaspingeid, siis peaksid olema vannis vähemalt 20 minutit.

Vannirituaalid
Rituaalidel on väga oluline osa meie elus, kuigi enamik meid järgivad neid alateadlikult. Seetõttu panemegi vanniskäiguks mängima lemmikmuusika, põlema küünlad ning kasutame erinevaid vannitooteid. Mõned meist muudavad vanniskäigu lustlikumaks mängupartidega hullates (jah, ka täiskasvanud teevad seda, kuigi avalikult seda keegi ei tunnista) või haaravad kaasa poolelioleva raamatu. Vanniskäik on meeldiv päevarituaal – see ei ole liialt kallis, kuid samas võib su meeleolu kiirelt rõõmsamaks muuta.