See on tõsi, et meestel langeb juukseid suurema tõenäosusega välja kui naistel. Seda peamiselt meeste kiilaspäisuse tõttu (räägime sellest hiljem lähemalt).

Kuid õhenevad juuksed ja nende väljalangemine on samuti levinud naiste seas ega pole seejuures väiksem probleem. Põhjused võivad varieeruda alates lihtsatest ja ajutistest – nagu vitamiinipuudus – kuni keerulisteni, näiteks tõsised terviseprobleemid.

Mitmel juhul on olemas viise, kuidas nii meeste kui ka naiste juuste hõrenemist ning juuste väljalangemist ravida. Kõik oleneb, mis on probleemi põhjustajaks. Loe edasi ja saa teada nii levinumaid kui vähem tavapäraseid põhjseid, miks sul kiharaid vähemalt jääb.

Füüsiline stress

Juustel on kindel kasvtsükkel: kasvufaas, puhkefaas ja langemisfaas. Igasugune füüsiline stress või trauma nagu operatsioon, autoõnnetus või tõsine haigus (ja isegi kõige tavalisem gripp) võib seda kasvutsüklit häirida, tekitades langemisfaasi tunduvalt kiiremini. Pärast traumaatilist sündmust on juuste väljalangemine märgatav umbes 3-6 kuud hiljem.

Mida teha? Hea uudis on see, et juuksed hakkavad taas normaalse rütmiga kasvama kui sinu keha traumast taastub.

Rasedus

Ka rasedus käib keha füüsilise stressi alla. Rasedusega seotud juuste väljalangemine on levinum pärast sünnitust, kuna tegemist on traumaatilise läbielamisega.

Mida teha? Ole rahulik, sinu juuksed kasvavad mõne kuu pärast jälle normaalselt tagasi.

Liiga palju A-vitamiini

Liiga suur kogus A-vitamiini nii toidust, toidulisanditest kui ravimitest võib panna juuksed välja langema.

Mida teha? Lahendus on siinkohal lihtne. Kui tarbid mõõdukas koguses A-vitamiini, kasvavad ka juuksed normaalse rütmiga.

Liiga vähe valku

Kui keha saab liiga vähe valku, satub see justkui šokki ning hoiab ka vähest olemasolevat valgukogust tugevamini kinni. Teisisõnu võib see peatada juuksekasvu. Ka siinkohal on tagajärjed nähtavad kahe kuni kolme kuu pärast.

Mida teha? Söö valgurikkaid toite nagu kala, liha ja munad.

Meeste juuste hõrenemine

Umbes kaks kolmest mehest kogeb enne 60ndat eluaastat juuste väljalangemist. See klassikaline meeste juuste hõrenemine on tingitud geenidest ja meessuguhormoonidest ning algab tavaliselt meelekohtadest.

Mida teha? Proovi retseptiravimeid või spetsiaalseid kreeme.

Geenid

Ka naistel võib esineda meestele sarnast juuste hõrenemist. Ka selle põhjuseks on geenid, kuid naisi ei ohusta mitte taganev juuksepiir, vaid üldiselt õhemaks muutuvad juuksed.

Mida teha? Ka naisi võivad aidata retseptiravimid.

Naissuguhormoonid

Sarnaselt rasedusega kaasnevatele hormoonidele võivad naistel juuste hõrenemist ja isegi väljalangemist põhjustada rasestumisvastaste tablettide tarbimise lõpetamine. Sama võib kaasneda ka menopausiga, kuna keha hormoonide taskaal muutub.

Mida teha? Konsulteeri arstiga, uurides lähemalt ka teistsuguseid rasestumisvastaseid vahendeid.

Emotsionaalne stress

Kuigi emotsionaalne stress põhjustab juuste väljalangemist füüsilisest vähem, võib see siiski tekkida. Tihtipeale pole see aga probleemi aluseks, vaid lihtsalt tugevdajaks.

Mida teha? Sarnaselt füüsilisele stressile, taastub ka siinkohal juuste kasv kui stress on möödunud ning oled leidnud enda jaoks sobivaimad stressi ja ärevuse leevendajad.

Aneemia

Umbes üks kümnest naisest, vanuses 20-49 kannata rauapuuduse tõttu aneemia käes. See võibb põhjustada juuste väljalangemist, seega kontrolli perearsti juures vereprooviga oma vere raua taset.

Mida teha? Juba lihtne rauapreparaat võib probleemi lahendada. Lisaks juuste väljalangemisele on aneemia tunnuseks väsimus ja kurnatus, peavalu, iiveldus, kahvatu nahk, külmetavad käed ja jalad.

Kilpnäärme alatalitlus

Hüpotüreoidism on meditsiiniline nimetus kilpnäärme alatalitlusele. See kaelas asuv nääre on ainevahetuse seisukohalt hädavajalik ning kui see ei anna kehale piisavalt hormoone, võib põhjustada juuste väljalangemise.

Mida teha? Siinkohal aitavad retseptiravimid. Kui kilpnääre on taas töökorras, taastub ka juuste kasv.

B-vitamiini puudus

Ka see võib juuste hõrenemist ja väljalangemist põhjustada.

Mida teha? Sarnaselt aneemiale aitavad ka siinkohal toidulisandid ja/või retseptiravimid. Lisaks tulevad kasuks ka muudatused toitumisharjumustes. Lisa oma menüüsse kala, liha, tärkliselisi juurvilju ja mittetsitruselisi puuvilju. Kasuks tulevad ka kasulikkud rasvhapped, mida saad pähklitest ja avokaadost.

Autoimmuunsusega seotud juuste väljalangemine

Üliaktiivne immuunsussüsteem tekitab kehas segadust. Nimelt näeb immuunsussüsteem juukseid kui väliseid objekte ja hakkab neid kogemata tõrjuma.

Mida teha? Sellise seisundi puhul kasutatakse ravis tavaliselt steroidseid süste, kuid arst võib soovitada ka teistsuguseid ravimeetodeid.

Järsk kaalulangus

Ka järk kaalulangus on füüsilise trauma vorm ning selle tagajärjeks võivad olla õhemad juuksed. Kaalulangus võib sinu kehas stressi tekitada, kuid samuti võid kannatada vitamiinipuuduse käes. Juuste väljalangemine, lisaks ebanormaalselt kiirele kaalulangusele võib olla märk ka tõsisest toitumishäirest nagu anoreksia või buliimia.

Mida teha? Kuna kiire kaalulangus tekitab kehas šoki, võib juuste väljalangemist esineda tervelt kuue kuu jooksul, kuid kaalu stabiliseerudes peaks ka juuksekasv taastuma.

Keemiaravi

Mõned ravimid, mida vähiravis kasutatakse, võivad kahjuks tekitada ka juuste väljalangemist. Keemiravi hävitab kiiresti jagunevaid vähirakke, kuid kuna ka juustes olevad rakud paljunevad kiiresti, mõjub keemiravi ka neile,

Mida teha? Pärast keemiaravi lõppu kasvavad juuksed tagasi, kuid tihti on nende tekstuur – näiteks on lokid asendunud sirgete juustega – või värv muutunud.

Polütsüstiliste munasarjade sündroom

Selle puhul on tegemist mees- ja naissuguhormoonide ebaühtlase tasakaaluga. Liigne meessuguhormoonide kogus võib lisaks kaalutõusu, diabeedi ja menstruaaltsükli muudatuste riskiga kaasa tuua ka juuste hõrenemise.

Mida teha? Selle raviks soovitatakse nii tervislikku toitumist, trenni kui ka rasestumisvastaseid tablette ning muid spetsiifilisi meetodeid.

Antidepressandid, verevedeldajad ja muu

Juuste väljalangemist võivad põhjustada ka teatud vererõhu ravimid ja verevedeldajad nagu beetablokaatorid. Lisaks võivad muutusi juuste struktuuris esile kutsuda ka teatud vaimsete häirete raviks kasutatavad ravimid.

Mida teha? Kui märkad, et retseptiravimid põhjustavad juuste väljalangemist, konsulteeri kindlasti arstiga, kes võib soovitada väiksemat annust või alternatiive.

Liigne stiliseerimine

Liiga tugev stiliseerimine ja juuksehooldusvahendid võivad aastate jooksul juuksekasvu mõjutada. Selle alla kuuluvad liiga tugevad patsid, aga ka hooldused, mis sisaldavad tugevaid kemikaale. Need mõjutavad juuksejuurt, mis omakorda mõjutab juuste kasvu.

Mida teha? Lisaks karmide vahendite ja hoolduste vältimisele on soovitatav juukseid alati pärast šampooniga pesemist palsamiga niisutada ja vältida võimaluse korral fööni kasutamist.

Trihhotillomaania

Seda impulsihäiret kutsutakse ka juuksekiskumismaaniaks ning see tähendab, et inimene ei suuda vastu panna kiusatusele oma juukseid välja tõmmata. Kahjuks kahjustab see tugevalt juukse kasvu. Tüüpiliselt ilmutab see häire end enne 17ndat eluaastat ning seda neli korda suurema tõenäosusega naistel kui meestel.

Mida teha? Siinkohal võivad aidata teatud tüüpi antidepressandid, aga ka teraapia.

Vananemine

See on tavaline, et 50ndates ja 60ndates eluaastates muutuvad juuksed õhemaks.

Mida teha? Ekspertide sõnul ei saa vananemisega kaasnevat juuste väljalangemist kahjuks ravida, kuid olemasolevaid juukseid saab konkreetsete juuksehooldusvahenditega tugevdada ja turgutada.

Anaboolsed steroidid

Lihaskasvu suurendavad anaoolsed steroidid võivad küll lihased suuremaks muuta, aga mõjuvad samal ajal kahjulikult juustele. Ekspertide sõnul on sel polütsüstiliste munasarjade sündroomiga kehale sarnane efekt.

Mida teha? Juuksed peaksid pärast steroidide tarbimise lõpetamist taas normaalse tsükli juurde naasema.

Allikas: Health.com