Moelooja Liisi Eesmaa armastab lihtsaid T-särke ise ümber kujundada. Eriti mõnusaks peab ta üleskääritud varrukaotstega heledaid särke. ­Tuunimisel on abiks vildikad, värvid ja šabloonid. Peale selle soovitab Liisi lõigata sillerdavast paberist kujundeid ja neid särgi peale triikida. ­„Nii saab teha abstraktselt puhta graafilise kujuga kujundeid ja see ei võta kaua aega.” Foto: Priit Siimon
Kui muidu innustab kaubandus ja moe­maailm aina ostma ja midagi uut soetama, siis selle aasta kevad on võtnud teistsuguse suuna. Jah, moes on taaskasutus!

Ajakiri Glamour nimetab tänavuse kevade kõige kuumemaks trendiks seda, mis on vana. Kleite, pluuse, mantleid ja kingi saab kõiki kanda palju kordi, andes neile uusi ilmeid. Paljud moemõjutajad ja ajakirjanikud innustavad mitte ostma uusi asju, vaid kasutama neid, mis on juba ringluses.

Seda soosivad ka moesuunad: moeetendustel rokivad 1980-ndate lõiked, osa ketse oleks justkui pärit 1990-ndatest, teksad näevad välja ­kulunud ja pestud ning kevade ja suve oluline moeese on valmistatud käsitööna – näiteks heegeldatud kleidike.

Hea nipp Meghan Markle’ilt! Kui ostuks läheb, siis soeta endale sellised kingad, mis sobivad paljude asjadega. Hertsoginnal on suur nõrkus Aquazzura kontskingade vastu. Seda musta värvi lipsukestega paari on ta avalikkuse ees kandnud vähemalt kolm korda.
Foto: Anwar Hussein/SIPA

Eestis pole see suund veel nii palju levinud, aga mujal maailmas jagavad moemõjutajad pilte sellest, kuidas nad oma riideid taaskasutavad. Värskeid moeoste kajastatakse aina vähem. Kunagi pidasid tähtsad moeninad ühe rõivaeseme kaks või koguni kolm-neli korda kandmist suureks fopaaks, kuid nüüd vaadatakse imetlusega neid, kes oskavad oma rõivaid aastaid hoida ja üha uuesti kanda. Inimene ise ei näe ju selle tõttu sugugi kulunum välja!

Merle Palmiste teab, et korralik värvikas siidsall sobib suurepäraselt klassikalise pükskostüümi ilmet uuendama.
Foto: Aldo Luud/ Naisteleht

Rõivaste taaskasutuseks annavad head eeskuju maailmakuulsad staarid. Näiteks endine USA esileedi Michelle Obama, Sussexi hertsoginna Meghan Markle, Cambridge’i hertsoginna Catherine ja popstaar Lady Gaga on tähtsatel üritustel kandnud esemeid, millega neid on juba varem nähtud. Eestlastest korduvkasutavad uhkusega oma rõivaid (ja soetavad neid ka taaskasutuspoodidest) moelooja Liisi Eesmaa, bravuuritar Anu Saagim, näitleja Merle Palmiste, poliitik Keit Pentus-Rosimannus, DJ-st poliitik Heidy Purga, poliitik Kadri Simson, ärinaine Tiiu Järviste, ajakirjanik Stella K. Wadowsky ja paljud teised. See on andnud hoogu taaskasutus- ja vanakraamipoodidele, kus inimesed saavad oma asju müüa.