Foto: Scanpix/PA
Walesi prints ja tulevane Ühendkuningriigi kuningas Charles rääkis Briti Vogue'i peatoimetaja Edward Enninguliga sellest, miks ta on pühendunud jätkusuutlikule moele ja valib riideid oma garderoobi mantra "osta korra, aga osta hästi" järgi.

“Ma olen üks neist inimestest, kes vihkab asjade äraviskamist. Seetõttu ma pigem lasen neid hooldada ja vajadusel lappida, kui hülgan need,” avaldab ta. “Keeruline on sellega, et vanemaks saades kipub kehakuju muutuma ja ei ole lihtne vanadesse riidesse mahtuda. Mulle aga ei meeldi jäätmed, kaasaarvatud toidujäätmed, mistõttu püüan neile leida uue otstarbe.”

Foto: NEIL HALL/Pool via REUTERS/Scanpix

Niisiis kandis Charles ka oma poja, prints Harry pulmas Anderson & Sheppardi loodud ülikonda, mis pärineb aastast 1984, ning oskab anda head nõu, kuidas asjad garderoobis kauem vastu peaksid. “Mul on väga vedanud, sest mul on olemas head inimesed, kes mind nende asjadega aitavad, kuid jah, ma olen näiteks üks neist inimestest, kes laseb oma kingi ja rõivaid võimalusel alati parandada, mitte ei viska neid minema,” räägib ta, lisades, et seetõttu näeb ta, et maailmas võiks olla rohkem väikeettevõtteid, kes tegelevadki nende asjade parandamise, hooldamise ja taaskasutamisega. “Kui olin laps, viisime kingi Šotimaal tegutseva kingsepa juurde ja ma vaatasin põnevusega, kuidas ta rebis kingatallad alt ja asendas need uutega.”

Prints Charles suhtub kirglikult ringmajandusse ja peab tragöödiaks ületarbimist, mis põhjustab loodusvarade ammendumist. Ta mõistab, et moe- ja tekstiilitööstus on Suurbritanniale vajalik, kuid teeb halba keskkonnale. “Seetõttu on kriitilise tähtsusega mõelda sellele, kuidas me riideid toodame,” räägib ta. “Nii paljude kangavalmistamise protsesside puhul on kaasatud toksilised kemikaalid, mis kahjustavad tohutult keskkonda. Lisaks veel jäätmed ja riiete kuhjumine prügilates, mistõttu on nii oluline hakata tegelema nende tohutute globaalsete väljakutsetega, mis on seotud globaalse soojenemise ja kliimamuutustega.”