Helina Risti "Litside" esitlusel Kalev Lilleorg / TV3
Täna õhtul saab TV3 ekraanil näha Mart Sanderi kirjutatud romaani "Litsid" ainetel valminud ajaloolist draamasarja, mis näitab väikese Eesti Vabariigi saatust läbi härrastemaja naiste ning sealt läbi käivate külaliste silmade.

Seriaali tegevus toimub Eesti jaoks pöördelistel aastatel 1939-1940. Euroopas on alanud Teine Maailmasõda, Eesti Vabariik ja Nõukogude Liit on sõlminud niinimetatud baaside lepingu ning Eestisse saabuvad Vene diplomaadid ja sõjaväelased. Vaataja viib aga kostümeerijana õigesse meeleollu lauljana tuntud Helina Risti, kes jagas Catwalkiga mõningaid nippe, mida tasuks ajastust tänapäeval eeskujuks võtta.

"Eeskujuks tasub võtta tollele ajastule omast hillitsetud seksikust - kõik pole “letti löödud”, vaid läbi väärika elegantselt kinninööbitud silueti tulevad figuuri kumerused ja parimad osad just kütkestavamalt mängu," rääkis Risti, et soovitab rohkem salapära, rohkem vaeva lahtiriietamiseks nööbikeste, paelte ja trippide näol ka tänapäeva tuua. "Vähem lodevust ja mugavuse nimel kergema vastupanu tee minemist – hoolitsetud naine on alati veetlev ja tõsiseltvõetav," lisas kostümeerija. Risti sõnul võttis tolle aja naine aega ja vaeva, enne kui välja läks – kes kui palju meikis, kuid juuksed olid alati lokitatud ja sätitud.

Merle Palmiste ja Helina Risti "Litside" esitlusel
Kalev Lilleorg / TV3

Mida oli stilistil "Litside" jaoks kõige raskem hankida? "Raskeim oli sarja hankida mundreid," selgitas Risti, et alates 1942st aastast muutusid vene ohvitseride mundrid ning viiteid vahetult enne sõda kasutuses olnud mundrite detailidest oli märksa raskem leida. "Neid mundreid lihtsalt ei eksisteeri. Õnneks abistas hea nõuga meid sõjaajaloo klubi Front Line, kuid ka neil on endal sõjaaegsed mundrid kasutusel, mitte sõjaeelsed. Flagman Tributs, kes ilmub ekraanile kohe esimeses episoodis, on päriselt ajaloost teada tegelane, kellel oli spetsiifiline munder," tõdes lauljanna, et mundrite teemal tuli leiutada.