Monton ja Eesti olümpiakomitee esitlesid olümpiakollektsiooni „1918” (2017). Lilian Merila
Eestist tootmise minema koliv pika ajalooga rõivatootja Baltika on võitnud hulga moeauhindu ja pannud riidesse meie olümpiakoondised.

1928. aastast tegutsenud Baltika moemaja on valmistanud palju legendaarseid kollektsioone. Näiteks Montoni märgi alt on alates 2004. aastast loodud olümpiakollektsioone Eesti sportlastele ning Baltika disainerid on võitnud ohtralt Kuldnõela auhindu ja saanud nominatsioone.

Kergejõustiklased Jaak-Heinrich Jagor ja Ksenija Balta esitlemas Montoni 2016. aasta olümpiakollektsiooni.
STANISLAV MOSHKOV

„Olen alati jälginud olümpiakoondise rõivaid, teades, et need on Baltikas tehtud,” ütleb üle 20 aasta Eesti kunstiakadeemias moekunstiosakonda juhtinud ja ka ise Baltika olümpiakollektsiooni luua aidanud moelooja Vilve Unt.

Hanna Haringu disainitud Montoni kollekstioon küll 2018. aastal Kuldnõela ei toonud, aga pani moeseltskonna kihama: kas tõesti saab nüüd poest nii rajusid rõivaid osta?
Taavi Sepp

Unt lõi kaasa 1992. aasta Barcelona suveolümpiamängude kollektsiooni kujundusprotsessis. „See oli esimene kord, kui Eesti sportlased oma lipu all võistlesid. Barcelonas kandsid sportlased Marati kudumeid, naistekostüümid sündisid Tallinna Moemaja abiga. Taliolümpiamängudel Albertville’is kantud joped tehti samuti Tallinna Moemaja abiga ja peakunstnik Krista Kajandu juhendamisel,” meenutab Unt.

Monton ja Eesti olümpiakomitee esitlesid olümpiakollektsiooni „1918” (2017).
Lilian Merila

Baltika disainerite parimaid kollektsioone on nomineeritud Eesti kõige prestiižikamatele moeauhindadele Kuldnõel ja Hõbenõel. „Kõigi aegade esimene Kuldnõel läks 1996. aastal ka Baltikale, selle pälvis Baltmani alt Marika Siska,” lisab Unt.

Esimese Kuldnõela võitja Marika Siska
Raigo Pajula

Teine Kuldnõel läks järgmisel aastal Ivo Nikkolo kollektsioonile. Auhindu on võitnud võitnud Tarvo Jaansoo, Janika Sootna, Eve Hanson ja Aivar Lätt, kes kujundab praegugi Baltmani rõivaid.

2013. aasta Kuldnõela võitnud Baltmani kollektsioon, mille disainis Aivar Antonio Lätt.
Baltika