Ingrid Margus poseerib Tanel Veenre Jewellery Megamarjadega Foto: Julia Shaskina
Embassy of Fashionil on kõigile Eesti disaini hindavatele moehuvilistele rõõmustav uudis — ehtekunstnik Tanel Veenre vaieldamatult kuulsaimad kõrvakaunistused said kaaslaseks toon-toonis kaelaehte.

“Ripatsid sündisid lihtsalt seepärast, et "kõrvamarjadel" üksi igav ei oleks, sest tihtipeale küsiti, mida nende juurde kaela peaks panema. Tundus, et on nõudlust!” muigab Tanel Veenre Anne & Stiilile antud kommentaaris. “Eks tegemist on väga jõulise aksessuaariga, millele annab karakteri värv — ideaalne sobitada väga erinevate lookidega, lisades kas kontrasti või pigem pehmelt sarnaseid varjundeid. Harva on ehe nii tugevas dialoogis riiete ja tervikuga. Ning mingid toonid mängivad väga hästi kaasa ka jumega — näiteks eredad pastellid toovad paremini esile päevitust ja tumedad pigem naha heledat kumavust, sinakasrohelised aga toonitavad jumet. Mini-suuruses marjad on endiselt kerged kui udusuled ning saadaval paljudes eri toonides. Neid võib kanda nii täpselt sama värvi kui ka hoopis värviliselt kontrastsete "kõrvamarjadega", võimalusi on lõputult," lisab ta.

Foto: Anne Soosalu

Teatavasti on "kõrvamarjad" inimeste südameid ja kõrvu vallutanud juba pikka aega, kuid üsna vähe on räägitud nende sünniloost. „Minu isa on kirglik kalamees — õnged, landid ja korgid on kuulunud minu mänguasjade hulka lapsepõlvest saati. Otsides lahendust probleemile, kuidas luua vormilt skulpturaalseid ehteid maksmata lõivu nende kaalult, meenusid mulle korgid isa kalamehe-karbist. Õngekork on ideaalne materjal — ülikerge balsapuidust südamik on kaetud väga tugeva lakikihiga, mis annab materjalile vastupidavuse. Nõnda võib pöidlasuurune kork kaaluda vaid ühe grammi!” räägib ta.

Foto: Anne Soosalu

Teise inspiratsioonina mõlkus Tanelil meelel kõige klassikalisem barokse kõrvarõnga vorm — tilk. “Mõelge kasvõi kuulsale Vermeeri pärlkõrvarõngale! Kolmas oluline inspiratsiooniallikas on aga minu enda unikaalne looming, mida vahendavad mind esindavad galeriid USAs, Kanadas, Belgias, Saksamaal, Mehhikos, Rootsis ja mujal. 2011. aastal tulin välja esimeste skulpturaalsete õngekorkidest ehitatud vormidega, mida kõigepealt näitasingi galeriides üle ilma. 2013. aasta kevadel tulin turule balsapuidust õngekorkidest loodud kollektsiooniga „Fruits of Paradise“. Esialgu ligi 100-st paarist koosnevas kollektsioonis olid peamiselt eredates värvides värvitud õngekorgid — nii ehtekividega kui ilma. Kollektsiooni lihtsaim ja menukaim osa on „Earberries“ ehk „Kõrvamarjad“ — lihtsad ja lopsakad korgist vormid. Tänaseks on "kõrvamarjad" vaikselt hakanud ka maailma vallutama, eriti popiks on nad saanud hiinlannade seas, kellele meeldib nende ehete mängulisus — midagi sarnast ei ole nad kunagi varem näinud," kirjeldab ta.

Tanel Veenre
Foto: Rauno Volmar