Kübarad, kindad ja seelikkostüümid olid USA esileedi kindel kaubamärk. Scanpix
Tumedapäine, väikese büsti ja kinganumbriga 41 Jacqueline Kennedy muutis oma ainulaadse stiiliga kogu maailma arusaama naiselikkusest ja seksikusest.

28. juulil tähistanuks oma 90. sünniaastapäeva ajaloo üks elegantsemaid naisi Jackie Kennedy, kes on siiani miljonite naiste stiilieeskuju. Mis olid Ameerika kuulsaima esileedi šiki garderoobi saladused ja ikooniliseks kantud esemed ning miks olid tema „Chaneli” tviidkostüümid tegelikult koopiad?

Ideaalne naine

Kui Jacqueline oli alles pisike, tutvustas ema talle ratsasporti, maalimiskunsti ja tuntud kirjameistrite suurteoseid. Tüdrukust kasvas tõeline aristokraat: tal oli suurepärane haridus ja bakalaureusekraad prantsuse kirjanduses ning ta valdas mitut keelt. Paremat abikaasakandidaati ei osanud ambitsioonika senaatori John F. Kennedy võimukas isa oma pojale tahtagi. Iiri, prantsuse ja inglise juurtega Jacqueline ja John olid täiuslik paar, kes kehastasid Ameerika unelma ideaali. Jackie oli väljapeetud, pikk ja graatsiline, laitmatult stiilne, avatud kõigele uuele, kuid samal ajal vaoshoitud. John oli julge, tugev, väärikas ning hiilgavate tulevikuplaanidega. Juba aasta pärast tutvumist pidasid nad ajalukku läinud pulmi. Kuid unistus õnnelikust pereelust purunes üsna kiiresti, põrgates kokku karmi reaalsusega.

Esiteks oli abiellumine John Kennedy jaoks eelkõige oluline samm tema poliitilises karjääris ega tähendanud tema lugematute armulugude lõppemist. Teiseks jäi aristokraatlikult jaheda iseloomuga Jacqueline võõraks oma abikaasa mõjukale perekonnale, kes pidas teda uhkeks ja üleolevaks. Üsna pea tundis Jacqueline end tolles oskuslikult lavastatud õnneliku elu näidendis üleliigse elemendina, kuid tal ei olnud õigust sellest välja astuda. Jackie elu ainsateks rõõmsateks peatükkideks jäid kodu sisustamine ja kallid ehted, mida abikaasa talle kinkis, et paluda vabandust oma järjekordse armuafääri eest.
Kuna Jackie ei pidanud oma käsi piisavalt kauniks, varjas ta neid tihti kinnastega.
Scanpix

John Kennedy valimiskampaania ajal otsustas Jackie muuta oma stiili ja pöördus Hollywoodi kuulsa disaineri Oleg Cassini poole. Üheskoos töötasid nad välja tulevase esileedi unikaalse ja äratuntava stiili, mis oli naiselik ning samal ajal range ja väljapeetud. Juba üsna pea armus sellesse ka kogu Ameerika ja ülejäänud maailm. Seelikkostüümid, kolmveerandpikkuses varrukad, range lõikega pliiatskleidid, madala kontsaga kingad, elegantse kraega mantlid, kindad, suured päikeseprillid, kübarad ja siidsallid said tema eeskujul tolle aja müügihittideks. Kogu maailma naised ootasid põnevusega Jackie igat avalikkuse ette ilmumist, et võtta šnitti tema uuest rõivakomplektist ning seda detaile silmas pidades korrata.

Miinustest said plussid

Jacquelini riietumisstiili kopeeritakse siiani. Hoolimata tõsiasjast, et tema välimus ei olnud sugugi ideaalne, tõstis just oma tugevate ja nõrkade külgede tundmine ta stiiliikooni staatusesse. Jackie näokuju oli väga omapärane, kandilist näoovaali ja ilustandardite mõistes teineteisest liiga kaugel paiknevaid silmi ei pidanud ta kuigi atraktiivseks koosluseks. Seepärast ei armastanud ta ka endast tehtud otsevaates fotosid. Fotograafidele poseerides hoidis ta pead viltu ja kandis ülisuuri, poolt nägu varjavaid päikeseprille, millest kujunes 1960-ndate alguse hiiglaslik trend.

Jacquelini riietumisstiili kopeeritakse siiani.

Oma teiseks miinuseks pidas Jackie ebapiisavate kurvidega keha: et väikeselt büstilt tähelepanu kaunitele õlgadele suunata, kandis ta tihti varrukateta või õlgu paljastavaid kleite.
Noor Jackie oli oma välimuse vastu nõudlik, kuid suhtus looduse antusse lugupidamisega. Kuna isegi käed ei tundunud talle piisavalt kaunid, et neid ülejäänud maailmale demonstreerida, varjas Jackie neid tihti kinnastega, mis lisasid ta stiilile aristokraatlikkust ja elegantsi.

Kohalik Chanel

Jacqueline’i sportlik figuur oli põhjus, miks ta eelistas võimalikult lihtsa siluetiga, vaigistatud värvigammas kleite. Need ei tõmmanud liigset tähelepanu peenikese talje puudumisele. Kingi valides arvestas ta oma pikkuse ja suure jalanumbriga – et suuruses 41 jalg tunduks graatsilisem, valis ta alati madala kontsaga kingad.
1963. aasta 22. november. Päev, mil Jacqueline Kennedyst sai lesk.
Scanpix

USA esileedi kurikuulsat roosat tviidkostüümi, mida ta saatuslikul 1963. aasta 22. novembri päeval kandis, mäletab kogu maailm. Räägitakse, et pärast presidendile tehtud atentaati ei võtnud Jackie verepritsmetega kaetud riideid veel kaua seljast, et inimesed näeksid, mida nad teinud olid.

Et väikeselt büstilt tähelepanu kaunitele õlgadele suunata, kandis ta varrukateta või õlgu paljastavaid kleite.

Moeajalukku salvestunud „Chaneli” kostüümiga (ja ka paljude teiste Jackie Chaneli stiilis riietega) on seotud huvitav lugu. Kuna John Kennedy ei pooldanud abikaasa armastust Euroopa brändide vastu, arvates, et esileedi peab olema patrioot ja kandma vaid kodumaiseid kaubamärke, leidis Jackie olukorrale nutika lahenduse. Kasutades oma isikliku stilisti Oleg Cassini abi, tellis ta kohalikest ateljeedest Chaneli lõikeid ja kangaid imiteerivaid koopiaid. Roosast tviidist seelikkostüüm oli tõepoolest Chaneli kostüümide pealt maha joonistatud, kuid valmis Ameerika ateljees Chez Ninon.

Esileedi reeglitest priiks

Pärast Ameerika presidendi mõrva ei vaibunud rahva huvi Jacqueline’i vastu hetkekski, vaid suurenes veelgi – press ja fotograafid jälgisid naise igat sammu. Viis aastat pärast John F. Kennedy surma abiellus Jackie kreeka päritolu suurärimehe Aristotélis Onásisega, mis šokeeris kogu Ameerikat. Jackie aga ei hoolinud rahva arvamusest, tema suurim eesmärk oli kindlustada oma laste ohutus ja tulevik.
Isegi siis, kui esileedist sai ärimees Aristotélis Onásise abikaasa, ei kaotanud ta oma stiiliikooni staatust.
Scanpix

Isegi siis, kui esileedist sai ärimehe abikaasa, ei kaotanud ta oma stiiliikooni staatust. Nüüd sai ta endale lubada märksa kallimaid ja luksuslikumaid rõivaid, sest ei pidanud enam järgima presidendilossi ja esileedi tiitliga kaasnevaid reegleid. Tumedapäine, väikese büsti ja kinganumbriga 41 Jackie muutis kogu maailma arusaama naiselikkusest ja seksikusest. Leidnud oma ainulaadse stiili jäi ta sellele truuks viimse hingetõmbeni, lastes oma imagol elada veel kaua pärast oma surma.