Fotod: Stina Kase, Tiina Kõrtsini, Ardo Kaljuvee, Kristjan Lepp, Marko Mumm, Alar Truu, Kalev Lilleorg, Stanislav Moshkov, Martin Dremljuga, Priit Simson, Karin Kaljuläte, Tanel Meos, Helin Loik-Tomson, Ilmar Saabas, Aivar Kullamaa, Andres Putting, Robin
Teie ees on läbi aegade sümpaatseimad rõivad, milles daamid on meie riigipeadele terekäe ulatanud.

Iga rõivas peidab endas lugu. Anne & Stiiliga jagasid oma vastuvõtutualettide saamise lugusid need, kelle kleidid on läbi aastate üldsusele silma paistnud – riigikogu liige Heidy Purga, Tartu kunstimuuseumi direktor Signe Kivi, Eesti teenusmajanduse koja nõukogu liige Evelyn Sepp, ajakirjanik Mai Palling, eesti.ee toimetaja Eda Allikmaa, moefotograaf Laura Nestor, tekstiilikunstnik Piret Kartus, kirjastaja Tiina Kaalep ja Tallinn Music Weeki peakorraldaja Helen Sildna.

Sinine

on olnud presidendi vastuvõtu populaarsemaid värvitoone läbi aegade. Mis tõstab ühe sinise kleidi esile teiste siniste seast? Me aimame, et õige on lasta sel värvil lihtsalt särada. Oluliseks saavad lõike lihtsus ja aksessuaaride vähesus.
.

Must

võib olla nii kaitsev kui ka müstiline. See värv võib muuta naise autoriteetseks, kuid sama kandja ka lihtsalt nahka panna. Musta peab taltsutama ja vormima – see on üks enim siluetti rõhutavaid värve. Musta tooni puhul mängib suurt rolli ka materjal. Võib suhtuda mänguliselt ja kasutada metallikdetaile või rõhuda eri materjalide kooslusele, nagu matt versus satään või läikiv lateks.
.
.
on positiivse kangelanna värv, mida ümbritsevad märksõnad puhtus ja ausus. Valge sobib hästi erinevate tekstuuride esile toomiseks.
.
.


Värviplahvatus

Veebruaris on enamikul eestlastel peas üks mõte – varsti hakkab soojaks minema! Nii meie keha kui ka meel igatsevad siis valgust ja värve. Seetõttu on need värvilised kleidid olnud punasel vaibal tõelisteks maiuspaladeks!
.
Kollane kiirgab ja annab meile energiat. Kollasega ei tasu koonerdada ega valida selle kahvatut versiooni. Kui juba, siis minna täispangale! Suurim jõud on troopilistel toonidel, nagu laimi-, apelsini- või kanaarikollane. Huvitav lõige või tilgake mõnda teist värvi ei tee kollasele liiga, vaid mõjuvad sageli toetavalt ja täiendavalt. Türkiis on näiteks kollasele väga hea kaaslane.
.

Roosad ja lillad on värvispektri mahlakaimad värvid, mis võivad kahvatu põhjamaa naise ihul mõjuda imeliselt. Sügavamad lillad õhkavad rohkem tõsidust ja kuninglikkust. Roosa, oranž ja fuksia on aga küpsed ning vitaalsed värvid, mis kõnelevad heast tervisest ja rõõmsast meelest.

.

Tummised värvid on müstilised ja mõistatuslikud. Olenevalt lõikest ja kangast võib selle värvi najal luua nii mahedalt sametise ja pehme printsessi kui ka võimsa enesekindla daami. Hea alternatiiv mustale värvile.

.
Ilmselgelt üks populaarsemaid toone kõikide maailma kleitide seas – punane! Olenemata lõikest või pikkusest on punane alati saatusliku naise kleit. Sügavamad punased toorsiidid sobiksid kuningannale ning eredamad särtsakale printsessile. Roostekarva punases peitub aga teatud kelmikus.
.
Rohelist kleiti ei ole alati lihtne välja kanda. Kui seda õigesti teha, oled ägedaim naine tervel peol. See värv võib peita endas salakavalust ja nõiduslikkust, samas viitab roheline ka loodusele ja metsadele. Samblaroheline mõjub seejuures eriti ürgselt.
.
.

Võimsad ekspressionistid

Kõik need daamid on karakterid, kellel lasub ülesanne valitud kleidid võimsalt välja kanda. Julged värvid ja sõnumid väestavad rõivaeset ning vääriline kandja täiendab seda oma isiksusega. See on dünaamiline kooslus, kus mõlemad osapooled vajavad teineteist. See ongi moekeemia!
.
.

Kleidi loomine on eriline protsess, kus väga tähtsal kohal keemia disaineri ja tellija vahel. Hästiõlitatud dünaamiline duo on selles vallas Heidy Purga ja Karolin Kuusiku tiim.

Heidy Purga: “Karoliniga on meil unikaalne ja omanäoline koostöö, mis on nüüdseks kestnud aastaid. Tema tunneb mind ja mina teda ning see on loomeprotsessi juures kindlasti suur eelis. Me ei lähtu kunagi tavapärasest mis-on-moes-printsiibist. Karolin teab ka, et ma ei ole lihtsalt ilusa kleidi kandja. Seega räägimegi alustuseks näiteks hoopis maailmas toimuvast, välispoliitikast või mõnel muul meid kõnetaval teemal. Nii saavadki meievahelised salasõnumid kleitideks ning tagasivaates tähistavad need märgilised rõivaesemed teatud eluetappe.”

Karolin Kuusik: “2018. aasta kleidi disaini tegemise eel saatis Heidy mulle kirjandusliku teksti kunstilise vabaduse teemadel – see andiski kleidi loomiseks tõuke. Ta annabki tavaliselt disaini tekkimiseks võimsa sisendi, kuid detailidesse sekkub väga harva.”

Heidy kannab ka sel aastal Karolin Kuusiku kavandatud rõivaid.

Heidy, kas keegi presidendi vastuvõtul käinutest on sulle positiivselt silma jäänud? Mida selle ürituse tualette silmates täheldad?

“Ma ei imetle mitte niivõrd kleite endid, kuivõrd nende kandjaid! Mulle meeldivad komplektid, mis on sündinud koostöös isiku ja karakteriga. Juhul kui viimane puudub, siis see paistab välja. Moega kursis olemine või trendid ei taga veel õnnestumist. Julgustaksin naisi rohkem endasse uskuma ning olema heas mõttes enesekesksemad. Selle rõivaga peegeldame oma isikut, olemist, mõtteviisi… Alati võiks lähtuda iseendast ja olla julgem oma mõtete väljendamisel ning mitte karta ebaõnnestumisi. Nii tekib vähem vastuolusid kandja ja riietuja vahel. Pealegi, miks ei võiks see protsess olla nauditav, mänguline ja lõbus!”
.

Valgust­peegeldavad naised

Palju on vaieldud, kas nii väärikal üritusel ikka sobib litreid kanda – see pidavat kuuluma ööklubisse ja viitama kergemeelsusele. Meie leiame, et võluvalem peitub kandjas! Kui seisad enda eest võimsalt ja sirgelt, ei pea sa ühegi otsuse pärast vabandust paluma.
.
.

Pastellid

Pastellid on aastast aastasse üha populaarsemad. Seda soodustab tõenäoliselt meie laiuskraadi talvine ja varakevadine valgus, mistõttu murtud ning hägused paletid ümbritsevad meid kõikjal – nii looduses kui ka linnas. Armsad rõõsad, heatahtlikud helehallid ja sumedad sinised väljendavad eelkõige õrnust ja helgust ning hästilangevad materjalid, nagu siidšifoon, võimendavad seda sõnumit veelgi. Pastelne kollane meenutab esimest helget päikesekiirt.
.

Uus elu!

Kindlasti elab osa kauneid komplekte sama lühikest aega kui mõned liblikaliigid. Kuid kui käsi on riigipeale ulatatud ja pidu peetud, siis need tualetid kõrvitsateks ei muutunud. Vastupidi, nad elasid edasi!
.
.
.
.
Naised ja püksid

Presidendi vastuvõtt eeldab kandjalt etiketi tundmist. Ajad on aga muutumas ja järjest kumma­lisem on suruda kõiki daame kleitidesse, lubamata näidata oma eelistusi või isikupära. Mõnikord on ju veider mõelda, kui olulist rolli võib mängida see, kas seelik on jalge vahelt kokku õmmeldud (püksid!) või mitte. Need kolm rüütellikku daami näitavad meile, et püks­kostüüm on samuti üks arvestatav alternatiiv. Selle piiri kompamine sunnib aga rohkem pingutama. Püksid ei tohiks olla lihtsalt säärevarjud ega jakk lihtsalt tavaline kuub. Mida väärtuslikumaid materjale või kaunimaid lõikeid selle minimalistliku lähenemise juures kasutada, seda enam võid kindel olla, et sihid kümnesse!

.
Õnnistatud kolmik

Neid lapseootel daame ümbritsevad lisaks helgele ja soojale aurale ka imeilusad kleidid. Rõõsa, hõrk kollane, helesinine... Ühed pidude armsaimad külalised!

Veel kord...

“See on ju seesama kleit!” hüüavad kommentaariumides hämmingus pealtvaatajad, justkui oleks maailm nihkesse läinud nagu hüppav vinüülplaat. Aga miks ka mitte?! Üks korralik ja sageli ka hinnaline õhtutualett ei tohiks ju ometi ühe kandmiskorraga sedavõrd aeguda, et sellele ei võiks uuesti ilmavalgust näidata. Meedias on sageli kõneldud Ene-Liis Semperi sama litterkleidi kasutamisest kui provotseerivast šedöövrist. Tuleb välja, et praktiliselt mõtlevaid naisi on teisigi.
.
.
.