Stas Svechnikov/ Unsplash
Kui asi puudutab anaalseksi, siis on mõned asjad, mida peaksid juba varakult teadma, et garanteerida meeldiv ja turvaline kogemus. Kui seda õigesti teha, ja kui mõlemad osapooled on selleks täielikult valmis, võib see olla fantastiline. Samas, täpselt nagu kõigega, mis on uus ja seksuaalne, võib ka see sinu tervise ohtu seada. Just seetõttu võib enne selle proovimist günekoloogiga konsulteerimine kasuks tulla. Loe edasi ja saa teada, mida nad soovivad, et arvesse võtaksid, enne kui selle teo ette võtad.

Kasuta kondoomi

Jah, kaitsevahend on oluline. „Anaalseksiga on võrreldes vaginaalse seksiga veelgi suurem risk suguhaiguseid edasi kanda. Nende hulka kuuluvad HIV, B- ja C-hepatiit, papilloomviirus, tüükad, herper, klamüüdia, gonorröa ning erinavad parasiitnakkused,“ sõnab New Yorgi günekoloog Karen Brodman. Kondoomid kaitsevad enamike nende suguhaiguste eest, kuid papiloomviirus ja herpes levivad ka nahakontaktiga.

Kasuta libestit

„Pärasooles ja pärakus olevad koed on tunduvalt hapramad kui tupes ning võivad ka rebeneda. Need väikesed naha kriimustused, tuntud ka kui anaallõhed võivad samuti tõsta erinevatesse nakkustesse haigestumise riski ning juba sügavamate lõhede tekkimist soodustada,“ selgitab günekoloog Wendy Goodall McDonald. Jah, siinkohal tuleb kasuks libesti kasutamine.

Kuna pärak ei tekita naturaalselt niiskust, on just vee- või silikooni baasil loodud libestid parimaks valikuks selliste rebendite ennetamiseks. „Ka põletikulised soolehaigused nagu haavandiline koliit ja Crohni tõbi muudavad koed eriti vastuvõtlikuks pärasoole rebenditele. Seetõttu peaksid selliste haigustega inimesed anaalseksi pigem vältima,“ ütleb günekoloog. Kuidas aru saada, et rebend on tekkinud? Ohumärkideks on valu ja veritsus.

Ära harrasta vahetult pärast seda vaginaalset seksi

„Kui pärast anaalseksi võtta koheselt ette ka vaginaalne, siis on tupes bakteriaalsete infektsioonide tekkerisk äärmiselt kõrge. Kui vaginaalset seksist anaalseksiks ümber vahetada, ei tohiks probleeme tekkida, kuid vastupidise järjekorra puhul vaheta kindlasti kondoomi või puhasta seksimänguasi selleks ettenähtud puhastustootega ning kasuta kindlasti ka sel juhul kondoomi,“ soovitab Goodall McDonald. „Pärasoolest pärinevad bakterid võivad tekitada ka vaagnapõletikku, kui bakterid jõuavad emakasse või munajuhadsse,“ lisab Brodman.

Ole mänguasjadega ettevaatlik

Tee kindlaks, et igal kasutataval seksimänguasjal oleks lihtsaks eemaldamiseks käepide. „See on tõeliselt üllatav, kui palju asju sinna kinni jääda võib. Pärak ei ole piiratud ruumiga, nagu tupp,“ ütleb Brodman. „Tupes võivad asjad ulatuda vaid teatud kauguseni, kuna selle tipus on emakas ja emakakael. Kuna pärak on aga ühenduses pärasoolega, mis omakorda on ühenduses jämesoolega, saab üsna kindlalt öelda, et välised objektid võivad selles piirkonnas liigagi lihtsalt kaduma minna ning see nõuab juba meditsiinilist või kirurgilist sekkumist,“ hoiatab Brodman. Ära lase sel endaga juhtuda. See ei kõla just kuigi meeldivalt.

Lase end testida ka anaalsete suguhaiguste eest

Kui harrastad anaalseksi, pead end kindlasti ka sealtpoolt kontrollida laskma. „Tee kindlaks, et kui sul kontrollitakse võimalikke sugulisi infektsioone, siis kontrollitakse ka anaalseid. Mitmel juhul peab neid teste eraldi broneerima. Kindlasti peaks kontrollima papilloomviirusi, kuna see viirus võib tekitada muutusi vähieelsetes ja vähirakkudes. Samuti lase võtta teste gonorröa ja klamüüdia kontrollimiseks,“ ütleb Goodall McDonald. „Ka perioodiline HIV testide tegemine on soovitatav kõigile, kes on seksuaalselt aktiivsed, ükskõik kas anaalselt või mitte,“ lisab ta.

Ära karda arstilt paluda ka anaalsete testide võtmist, kui see pole juba tavapärase kontrolli osa. „Soovime arstidena vaid sind kaitstu ja tervena hoida, seega on ülioluline, et annaksid meile teada kõik võimalikud infektsioonide piirkonnad,“ lisab ta.

Ole ettevaatlik, kui sul on hemorroidid

Hemorroidide ehk pärakuveenikomude puhul on soovitatav anaalseksi kas täielikult vältida või olla ülimalt ettevaatlik. „Nende laienenud veenide teke on ülimalt levinud. Veenid võivad trauma korral kiirelt veritsema hakata. Seega, kasuta julgelt libestit, et ennetada nende ärritust ja põletikku,“ soovitab günekoloog Alyssa Dweck.

Külasta enne anaalseksi tualetti

On üsna ilmselge, et anaalseks võib tekitada tunde, et pead hoopis tualetti minema – väga intensiivselt – ja seda seetõttu, et anaalseks stimuleerib soolestiku tööd, lõdvestades seda. „Mõned inimesed kasutavad enne anaalseksi ka looduslikke või meditsiinilisi kõhulahtisteid või soolte puhastajaid, et tagada niiöelda „puhtam“ kogemus, kuid kindlasti ei ole see hädavajalik,“ ütleb Dweck.

Ära unusta rasestumisvastaseid vahendeid

Anaalseksi ajal kondoomi unustamine on väga halb mõte. Seda veelgi enam juhul kui kasutusel pole mitte ühtki teist rasestumisvastast vahendit. „Kui sa ei kasuta kondoomi, võib sperma vägagi lihtsalt tuppe jõuda ning raseduse põhjustada,“ selgitab Brodman.

Allikas: Popsugar