Tatiana / Pexels
Inimorganismi arenguks ja toimimiseks on piisavad puudutused üliolulised, kirjutab seksuaaltervise nõustaja, ämmaemand ja koolitaja Diana Leht. Mida aga teha siis, kui partnerit pole?

Diana soovitab end ise puudutada. "Käi pikalt ja rahulikult duši all. Naudi seda. Paita käe või pesukäsnaga, tee endale üle keha massaaži. Olen lugenud, et idamaades imestatakse, miks lääne inimesed endale nii vähe massaaži teevad. Kehal on mõnus ka siis, kui seda ise masseerid, silitad ja paitad."

Naine tuletab meelde, et enda puudutamine on täiesti loomulik tegevus. "Seda tehakse ju alati ka siis, kui kuskilt valutab ja haigele kohale on vaja näiteks salvi peale määrida. Miks mitte teha seda ka siis, kui kuskilt ei valuta? Võta meeldiva lõhnaga kehaõli ja masseeri end pärast vanni või dušši sellega sisse. Suurepärane võimalus heaoluhormoonid kehas möllama panna ka siis, kui elad üksi!"

Diana sõnul aitab füüsilist lähedustunnet tekitada ka enese teki või lina sisse keeramine, magades padja kaissu võtmine või raskem tekk. Ka lemmikloomade silitamine ja hoidmine pakub puudutusi ja heaolutunnet.

LOE LISAKS: Milliseid terviseprobleeme toob kaasa puudutuse puudumine?