Giulia Bertelli/ Unsplash
Lahkuminekute kohta kehtib järgnev tõde: igaüks neist on täielikult ja üdini ebameeldiv. Isegi, kui sinu partner oli kohutav, sina olid see, kes suhte lõpetas või oli tegemist täielikult ühtse otsusega suhe lõpetada, suhte lõppemine võib sinus totaalse identiteedikriisi tekitada.

Üks on aga kindel, suhte leinamine on igati normaalne ja mitte keegi ei ootagi, et sa end üleöö hästi tunneksid. Mis on aga sobilik aeg lahkuminekust üle saamiseks? Tuleb välja, et see oleneb paljuski sellest, kelle käest sa küsid.

Kliiniline psühholoog ja raamatu „Loving Bravely: 20 Lessons of Self-Disovery to Help You Get the Love You Want“ autor Alexandra Solomon annab nõu, kui kaua lahkuminekust taastumine aega võtab, millal oled valmis edasi liikuma ja mille osas peaksid lahkumineku protsessi ajal ettevaatlik olema.

Unusta ajakava

Ükskõik, kas olid mahajätja või mahajäetav, igasugused reeglid puuduvad. Teisisõnu, ei ole olemas ühtki kindlat ajalist terminit, kui kaua lahkuminekust taastumine tegelikult aega võtab. Endale ka mõttelise ajakava loomine võib tegelikkuses paranemisprotsessi isegi aeglustada. „Parim viis selle protsessi kiirendamiseks on lubada endal tunda kõike, mida tunned ja seda nii täielikult kui suudad,“ märgib Solomon.

Tunne omas tempos

Lõpuks jõuad sa punkti, mil oled kaotust piisavalt kaua leinanud, et inspireerud supertüdrukust Rihannast ja võtad vallalise elu mõneks ajaks täielikult omaks või hakkad uute inimestega kohtingutel käima. Olgem ausad, sulle sobiva variandi esimese sammu ette võtmiseks ei ole ettenähtud kindlat aega. Solomon hoiatab aga, et kui hakkad potentsiaalsete partnerite puhul mõtlema, kui palju või kui vähe meenutavad nad sulle ekspartnerit, siis oled veel paranemisprotsessis. „Sa tead, et oled edasi liikunud, kui suudad õppida tundma kedagi uut ega võta neid kui võrdlusmomenti.“

Käi kohtingutel armastuse, mitte hirmu pärast

Sa pole endiselt kindel, kas oled valmis taas kohtingurakendused ette võtma? Küsi endalt, kas sinu tegevust juhib armastus või hirm. „Kui sa hakkad kohtingutel käima, kuna kardad üksinda olemist, soovid meeleheitlikult valu leevendada või oled veendunud, et mitte keegi ei pea sind enam atraktiivseks, siis on tegemist hirmuga,“ selgitab Solomon. „Kui sinu eesmärgiks on aga armastus, tähendab see uskumist, et sul on palju pakkuda ning sinus tekitavad uue partnerluse võimalused elevust.“

Õpi suhtest

Nii lood armastusest kui ka lahkuminekust pole kaugeltki kõik üheplaanilised. Neis on nii halbu kui ka häid aegu, asju, mida sa suhte puhul armastasid ja probleeme, mis olid ehk liiga suured, et neist mööda vaadata. Enne täielikult edasi liikumist tee selgeks, kuidas selle suhte lugu sobib suuremas plaanis sinu eluloosse, soovitab Solomon. Tea, et iga suhe on õppetund, nii et otsusta, mida sellest konkreetsest lõppenud suhtest endaga mõttes nii edaspidiseks eluks kui konkreetselt uuteks suheteks kaasa võtta soovid.

Võid näiteks kirjutada iseendale kirja, kus tood välja, miks suhe lõppes. See tuleb eriti suureks kasuks, kui peaksid end tulevikus leidma olukorrast, mil soovid eksiga suhteid soojendama hakata. Hoiatame ette, et see on juba eos täielik valu, pettumuse ja segaduse retsept.

Leia endale keegi, kes aitab sul endisest partnerist üle saada (seda ainult juhul, kui seda tõesti soovid)

Seda aga ainult juhul, kui sind ei taba pärast vahekorda emotsionaalne pohmakas ning sa oled tõesti valmis seda võtma just sellena, mis see on – seks, mis aitab sul endisest partnerist üle saada. Tea, et üheöösuhe ei vii tavaliselt millegi enamani, kuid sel aegade algusest levinud soovitusel võib tõepoolest tõepõhi all olla, kui oled selle mõjudeks emotsionaalselt valmis. „Armastus on kui magus neurohormoonide kokteil, seega mingil määral saab lahkuminekut isegi uimastitest vabanemise võõrutusnähtudega võrrelda,“ selgitab Wendy Walsh, LA kliiniline psühholoog. Kuniks sa mõistad, et tegemist on tõepoolest üheöösuhtega ja justkui ajutise aseainega, ära kritiseeri end ega mõtle, et „liikusid liiga kiiresti edasi.“

Anna endale puhas paus

Me oleme kõik seda kogenud. Teame, et on äärmiselt ahvatlev eksi Instagrami kontot pidevalt uudistada või talle pärast teist veiniklaasi sõnum saata, kuid selline käitumine toob vaid vanad tunded taas pinnale ning raputab haavale soola. Sa kaotasid pärast suhte lõppemist endast osakese ja edasi liikumiseks peab sinu aju paranema. Seega blokeeri ta sotsiaalmeedias, kustuta tema kontakt oma telefonist ja otsi endale uus lemmik kohvik. Korralik lahkuminek tähendab endale tervislike piiride seadmist ning endise partneri oma elust täielikult eemaldamist – seda nii veebis kui reaalses elus. Mida varem eksi oma elust eemaldad, seda kiiremini saad edasi liikuda.

Enese eest hoolitsemine on võti

Ajal, mil sinu tunded alles liiguvad küünilisusest uute elevust tekitavate võimalusteni, ümbritse end heade inimestega, kes sind armastavad ja kes meenutavad sulle, kui armastusväärne sa oled, sõnab Walsh. Seega, planeeri õdedega nädalavahetusel mõnus pikk hommikusöök, organiseeri parimate sõbrannadega tüdrukuteõhtu või veeda aega oma koeraga. Ära lase lahkuminekul end defineerida. Näe seda selle asemel kui perfektset aega taasäratada oma kired näiteks küpsetamise või ratsutamise vastu, mis vahepeal unustuste hõlma vajunud on.

Ära unusta enda eest korralikult hoolt kanda: maga hästi, söö tervistlikult, mine trenni ja broneeri regulaarsed massaažid, mis aitavad õnnehormoone tekitada. Lubame sulle, et juba õige pea tunned end taas imelisena ning hakkad uuesti armastusse uskuma.

Allikas: Cosmopolitan.com