Christiana Rivers / Unslapsh
Kurb tõde on see, et vanaduspõlve veedavad paljud naised üksi. Kas teadsid, et sünnipäraselt on Eesti meestel suurepärased eeldused mõnusaks ja teguderohkeks eluks – muide, märksa paremad kui enamikul nende sookaaslastel mujal Euroopas? Kahjuks on just ennasthävitav elustiil see, mis ei tee meie meeste tervisele head.

Eksperdid jagavad nippe ja nõuandeid, mida võiks meeles hoida ka iga naine. Mida saad sina ette võtta selleks, et mees su kõrval väärika eani vastu peaks?

1. Elustiil ja eneseväärtustamine

Paljud mehed kardavad ebaõnnestumisi ning piitsutavad end üha enam ja enam saavutama. Või siis süüdistavad ennast kehvade tulemuste pärast tööl või eraelus. Mehi kummitab hirm, et nad ei ole piisavalt head, paljastas südamekonverentsil esinenud suhtekorraldaja Janek Mäggi paljusid mehi painava õudusunenäo telgitaguseid.

Kui elu on võidujooks, siis võidab vaid üks, ent mida teevad ülejäänud võistlejad? Mehed vajavad tagasisidet, et neid aktsepteeritakse sellistena, nagu nad on. Samuti vajavad nad tunnustust kõigi oma saavutuste eest.

Hakka oma mehe fänniks kõige paremas ja ehedamas mõttes ning märka tema kordaminekuid! Kindlasti anna talle teada, mida sa temas ja ta tegudes iseäranis hindad. Ja mis kõige olulisem – luba oma mehel end õnnelikuks teha!

2. Sport on oluline – aga liialdada ei tohi!

Spordiga liialdamine ja eriti äkilised pingutused (nagu piisava ettevalmistuseta maratonijooks) suurendavad äkksurma ohtu. Samas teame ju kõik, et ka diivanikartuli mängimine mõjub hävitavalt nii enesetundele kui ka tervisele.

Südamearst dr Arvo Mesikepi sõnul on kõige parem mõõdukas tervisesport, mis annab mõnusalt võhma ja treenib vastupidavust, ent ei koorma südant üleliia. Armatsemine kuulub samuti tervist edendavate füüsiliste tegevuste alla, mille tohtrid üksmeelselt heaks kiidavad.

3. Alkoholi tuleb tarvitada mõistlikult

Kas eestlased joovad siis, kui asjad on halvasti? Masu kannustab klaase kummutama? Pole tõsi: Tervise Arengu Instituudi juhataja Maris Jesse sõnul tarbitakse alkoholi kõige rohkem hoopis majanduslikult headel aegadel. Me joome nii heas kui ka halvas, alkohol on osa elustiilist. Ja arutu alkoholitarbimine on üks Eesti meeste tervise suuremaid riskitegureid.

Ent kas oleks mõistlik hakata täiskarsklaseks? Pole ilmtingimata vajalik, lihtsalt tarbi alkoholi mõistlikult ja õhuta oma kaaslast sama tegema. Kui pidutsed, joo lisaks alkoholile õhtu jooksul ära vähemalt sama palju vett ning eelista lahjemaid jooke. Näiteks lahjema õlle tarvitamine või veini eelistamine viinale on juba märgatav edasiminek tervisliku napsitamise teel.

4. Tervislik toitumine ja vajadusel arsti nõuanded

Just nagu naised, vajavad ka mehed tervislikku ja tasakaalustatud toitu. Paljud mehed lihtsalt ei söanda või ei taipa endale ise süüa teha, sest emad on neid järjekindlalt köögist välja kupatanud. Kui su kaaslane veel toidutegemist ei fänna, võta ta appi salatit tegema või kaasa mõnda teise kulinaarsesse protsessi. Koos on lõbusam nii kokata kui ka süüa, lisaks õpib mees enda eest hoolt kandma ka siis, kui sind pole silmapiiril. Või äkki avastab ta endas hoopis uinunud kokanduskire?

Kui su meest vaevab aga mõni tervisemure ning ta kahtleb, kas tasub arsti poole pöörduda, julgusta teda ja ole avatud ta muresid ära kuulama. Ehkki nooremad mehed hoolitsevad oma tervise eest märksa julgemalt ja paremini kui keskealised ja vanemad, ei ole eestlased siiski veel piisavalt terviseteadlikud, tõdeb meestearst dr Margus Punab. Vahel võib mõneminutiline vestlus tohtriga tuua selgust ja kergendust pikka aega vaevanud murele, nii et asjatundjalt abi otsimine tasub igal juhul ära.

5. Loo kodus mõnus sisekliima ja toeta oma meest emotsionaalselt

Elame muutuvas ja ebastabiilses maailmas ning vajame kõik emotsionaalset tuge muutuste kiire
tempoga kaasaskäimiseks. Naiste loomuomane empaatiavõime on enamasti parem kui meeste oma, lisaks soosib kasvatusstiil naiste puhul suhtlemisoskuste arenemist. Ent ka meie meestel on tunded ning nad vajavad tähelepanu, hellust ja lähedust, toonitab dr Punab.

Ei, sa ei pea võtma täit vastutust peresuhete laabumise eest enda kanda, ent sa võid astuda esimese sammu ja ärgitada meest end avama. Samuti oskad sa kindlasti luua kodus mõistva ja toetava atmosfääri. Mõnusa sisekliima loomise juurde kuulub seegi, kui julged ka ise vajaduse korral emotsionaalset toetust küsida.

Kui 65 käes, järgneb pikk ja õnnelik vanaduspõlv!

Mõnusa ja harmoonilise elu elamiseks saame tegelikult omalt poolt palju ära teha. Eesti meeste suurim probleem on suremus noores eas. Kui mees elab juba 65-aastaseks, elab ta tõenäoliselt veel pika ja õnneliku vanaduspõlve. Kõige suurema riskirühma moodustavad aga noored mehed, kes ei oska oma tervise eest hoolitseda.

Nii et ulata mehele käsi ja klaas värskelt pressitud mahla koos naeratusega, et ta jõuaks uljalt, ent turvaliselt koos sinuga ka seitsmendasse ja kaheksandasse aastakümnesse või suisa sajanda sünnipäevani.

Lugu ilmus 2010. aasta juunikuu Annes & Stiilis.