Pixabay
Nohu on ülemiste hingamisteede nakkushaigus, mille tunnused on kurguvalu ehk neelupõletik, tilkuv nina ja palavik ning mis kestab tavaliselt 7–10 ööpäeva, kuid võib venida kuni kolme nädalani.

Tavalise nohu põhjustajaks arvatakse olevat pea 200 viirust ja eelpool loetletud sümptomid on pigem organismi vastureaktsioon nakkusele.

Rahva seas populaarne ütlus, et „nohu on haigus, mis möödub iseenesest seitsme päevaga ja kui seda ravida, siis saab sellest lahti kõigest nädalaga” peab paika, sest tõhusat ravimit neile 200 viirusele pole ja ilmselt lähiajal ka ei tule. Arstid soovitavad pesta tihti käsi ja ägedal viirusperioodil maski kanda.

Ainus, mida teha saame, on sümptomeid leevendada

Kui vaatame apteekide riiuleid, siis tuleb tõdeda, et pakutavaid lahendusi on mitu: sünteetilised ravimid, meresoolal põhinevad arstimid ja ninasalvid.

Sünteetilist toimeainet sisaldavad preparaadid on kiired, mugavad ja sobivad hästi tänapäeva elutempo juurde: sutsakas ninna ja 5–20 sekundiga on nina kuiv, õhk käib läbi ning püüdlik patsient võib uutele vallutustele vastu tormata. Pahatihti jääb märkamata kasutusjuhend, mis ütleb, et täiskasvanu ei tohi ravimit kasutada üle kolme päeva, sest see tekitab sõltuvust, tähelepanuhäireid, uneprobleeme jne. Lastele ja rasedatele on need ravimid keelatud!

Sünteetilistel ja meresoolal põhinevatel ravimitel on ühine oluline puudus ehk mõlemad kuivatavad nina limaskesta (mis on organismi esimene kaitsekilp viiruste vastu), mistõttu pääsevad uued nakkused kergemini organismi ja patsient satubki sõltuvusringi.

Tervix ninasalv ja huulevõie
Foto: Ilmar Saabas
Sügistalviseks hooajaks on apteekidel ja jaekaubandusel pakkuda Tervixi ninasalvi, mis on 100% looduslik, ei sisalda sünteetilisi aineid ja sobib seetõttu kasutamiseks ka imikutele. Ninasalv koosneb peamiselt astelpaju- ja oliiviõlist, millele on lisatud mesilasvaha, taruvaiku ja eeterlikke õlisid. Ninasalv niisutab tõhusalt limaskesta, pehmendab koorikuid ning soodustab lima normaalset kadu ninast ja neelust. Nn nina avanemise efekt saabub umbes 1–5 minutiga. Tegemist on kodumaise tootega, mis on võitnud allergikute südameid juba aastast 2002.

Tervixi e-poe leiad SIIT.