Tekst: Ruth Mägi | Foto: Krõõt Tarkmeel | Jumestus: Reet Härmat | Illustratsioonid: Shutterstock
Me rääkisime-suhtlesime palju, olime avameelsed, tunnistasime teineteisele oma nõrkusi, otsisime abi, tahtsime, et me liit ei laguneks koost. Aga läks teisiti.

Olin abielus 23 aastat, üle poole oma elust. Kohtusime ülikoolis, meil oli tormiline ja ilus algus. Tõeline “Tartu kevad”, kuigi tuttavaks saime pakasest paukuva veebruari tähistaeva­öös. Enne kui sain teada tema nime, sain temalt süüa. Nagu loomariigis – märk, et oled isasele silma jäänud, on see, kui ta poetab sulle oma hammaste vahelt ühe pala. Selline hoolimine – nii minust kui ka lastest – kestis meie abielu viimaste minutiteni välja ja on alles veel nüüdki. Ta on praegu üks väheseid mehi, kellest ma siin maamuna peal tõeliselt lugu pean.

Kuidas minust sai klišee...

Elasime läbi kõik, mis ühes abielus ette tulla saab: laste sünni, koduotsingud, õnne­hetked, tülitsemised, mõlema truudusemurdmised, lähedaste haigused-surmad, pulmad ja matu­sed, sugulaste lõppematu kiusu, isegi tulekahju kodus.

Lahutus ja sellele järgnevad kolm kuud olid nagu tules põlemine, kohutavalt raske aeg. Pikka aega ei teadnud ma päris täpselt, miks me lahku läksime. Ta ütles, et tahab lahutust, sest ei armasta mind enam ning parem on lahku minna kui oodata, mil ühele meist jälle keegi teine tekib. Iseenesest ju aus soov. Alati tasub aga vaadata sõnade taha. Mõnikord väljen­dame sõnades tulevase elu võnkumisi… Mu süda pole kunagi valetanud. Olin hinge­põhjani haavunud, sest minust sai lahutusega paugust naiste­ajakirjade klišee. 40ndates naine, kes jäetakse maha, vahetatakse välja. See tegi jubedalt haiget, ma lagunesin naisena täiesti koost, ja sellega tegelesin ma kõige kauem.

Hoia armastust, mis on sulle usaldatud

Olen meie abielu ja ühtlasi ka iseenda kui naise peale palju mõelnud. Mõnda asja naised lihtsalt teha ei tohi, sest mehed ei andesta. Mitte et mehed oleksid uhked või kuidagi nimme ei annaks andeks, vaid nende ürgloomuses ei ole selleks vajalikke vahendeid – nad lihtsalt ei oska. Naine ei tohi oma meest petta teisega. Võid mõelda, et tegelikult ei tohiks kumbki ju mingeid sigadusi korraldada, ent elu ürgsemad reeglid räägivad teist juttu. Kui naine petab meest ja armub teisesse, lööb see mehe hinge igavesti verd tilkuva haava. Sa oled mehe reetnud. Põhimõtteliselt oled juba oma lahutus­paberitele alla kirjutanud.