Illustratsioonid: Sanel Mittal
Kui pärmseen sunnib ikka ja jälle naistearsti numbrit valima või ei lase nahaprobleemidel lahtuda ka pärast pikka pingutust, võib põhjus peituda hoopis toidusedelis.

Ühtmoodi hea ja halb uudis on see, et seenebakter Candida albicans, lihtsamalt kandida, on end sisse seadnud meis kõigis. Enamjaolt soolestikus tegutsev seen aitab oma eeskujulikumas versioonis kaasa seedimisele, kontrolli alt väljudes võib aga põhjustada tervisemuresid.

Pelgulinna sünnitusmaja raseduskeskuse toitumisnõustaja Külli Holsting ütleb, et enamasti suunavad arstid tema juurde pärmseenemurega naisi vanuses 15–50. “Kaebusteks on valgevoolus, sügelemine või kipitus tupes või välistes suguelundites. Peaaegu alati seostub nende sümptomitega kasvanud isu magusa, eriti küpsetiste järele, aga ka suurenenud soov tarbida alkoholi,” räägib ta. Tihti täheldatakse suuremat väsimust ja energiapuudust. Kandida üleküllusega võivad kaasas käia peavalud, ärrituvus ja keskendumis­häired. Loetelu on pikemgi: ka kare ja kuiv nahk, villid sõrmede vahel või suus, lõhenenud suunurgad ning lööbed võivad olla märgid pärmseene toimetamisest, sest bakterit leidub ka meie nahal.

“Kindlasti tuleks teha lõpp magusa ja alkoholiga liialdamisele.”
Märke seenbakteri elavnenud tegevusest soolestikus on kõige raskem tuvastada, sest sümptomid on liialt üldised: puhitused, kõhukinnisus ja -lahtisus, nõrgenenud immuunsus, krooniline väsimus, halb maitse suus (eriti hommikuti) ja palju muud.

Lõputu seeneralli

Kuigi pärmseene vastu on erinevaid ravimeid, teavad paljud sellega kimpus olijad, et võitlus on vahel lausa lootusetu. “Esiteks ei ole võimalik ega ka kasulik tappa organismis kõiki pärmseeni, sest ilma nendeta ei suuda meie keha hästi toime tulla süsivesikute seedimisega,” selgitab Külli Holsting. Kui aga toidame oma seent rikkalikult, saab see vohada. Sellele annavad hoogu hormonaalsed muutused kehas, mida põhjustavad näiteks beebipillid, rasedus või hormoonravi. Oluline mõjutaja on stress ning vaimne ja füüsiline pinge, samuti ravimid. Näiteks antibiootikumidega tapetakse kehas hulk mikro­organisme ning taastumise ajal saavad pärmseened laiemalt levida. Ka muud tugevad ravikuurid võivad pärmseente levikule kaasa aidata.

Seent ravimata võib aga tekkida krooniline kandidoos. Bakter hakkab järjest tugevamalt mõjutama meie keha ja üldist enesetunnet. “Tihti kurdab pärmseenesündroomiga inimene, et on haige: vaevavad väsimus, allergiad, liigesevalud, tundlikkus, seedeprobleemid,” ütleb toitumisnõustaja.

Ohjad enda kätte!

Võitlus seenega ei pruugi olla kerge. Ise saab aga paljugi ära teha – eriti tähtis on stressiga toimetulek. Vajadusel võiks välja vahetada beebipillid või ravimi, mis pärmseent soodustada võib. Suur abi on menüü tasakaalustamisest ning kindlasti tuleks teha lõpp magusa ja alkoholiga liialdamisele. Ideaalis võiks mõnda aega vältida kõike, mis pärmseent toidab. Siin oleks abi allergiate ja talumatuste väljaselgitamisest, sest sobimatud toiduained pärsivad samuti keha võimet mikro­floorat tasakaalus hoida.

Seene näljutamise kõrval tuleks pöörata tähelepanu ka seedimise ja maksa töö toetamisele. Eks ikka selleks, et organism mürgiste jääkainetega paremini toime tuleks ning edaspidi juba ise halvasti käituvat seent kontrolli all hoida suudaks. Soovitatav on alustada probiootikumide, tõhusate preparaatide tarvitamisest, kus on vähemalt 10 miljonit elusbakterit. Et leevendada seene väljasuremise jääkidest tingitud halba enesetunnet, võiks juua rohkelt vett, liikuda ja süüa kiudaineterikkaid köögivilju.

Omal käel diagnoosi panek ja ravi võib olla riskantne. Kuigi mitmete seedeprobleemide, nahapõletike ja kehva enesetunde põhjuseks võib olla pärmseen, on alati võimalik, et põhjus peitub mujal – seepärast oleks arukas nõu pidada arstiga. Kandida tuvastamiseks on tänapäeval mitmeid mooduseid. Lisaks arsti tehtavatele vere- ja sekreedianalüüsidele rõõmustab Külli Holsting toitumisnõustajate arsenali kuuluva uue täismikrobioomi analüüsi üle, millega saab määrata seeni ja parasiite meie organismis. Koduseks kasutamiseks esmase kahtluse korral sobivad aga hästi nii apteegis müüdav test tupeseene tuvastamiseks kui ka süljetest, mida saab järele proovida igaüks.

“Kõige kindlam viis kandida kontrolli alla saamiseks on läbi teha ravikuur ning vältida toitumis- ja elustiilisoovitusi järgides seene taaskordumist. Ravi üle otsustab arst, sobivate toitumisnõuannete saamiseks tuleks pöörduda toitumisnõustaja poole. Kindlasti on vajalik õppida stressiga toimetulekut ning meeles pidada, et enamik tagasilööke on põhjustatud maiustamisest, alkoholi tarbimisest või stressirohketest olukordadest,” soovitab Külli Holsting lõpetuseks.
.

Artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2016. aasta augustinumbris.