Pixabay
Panime kirja kõik günekoloogilised probleemid, millest rohkem teada tahtsime, ning palusime naistearstil ja reproduktiivmeditsiini keskuse juhatajal Kai Haldrel neile vastata.

Kas ja kui sageli peaks vahetama rasestumisvastaseid tablette?

Kui on leitud sobiv vahend, siis pole põhjust selle kasutamisest loobuda. Igasuguse rasestumisvastase vahendi puhul kehtib reegel, et muutmisele tuleks mõelda siis, kui ilmnevad mingid terviseriskid, mida varem pole olnud. Kui vahend ei sobi ja tekivad ebameeldivad kõrvaltoimed, tuleks naistearstiga nõu pidada ja vajadusel pillid vm välja vahetada. Vahel on tarvis mitu korda katsetada, enne kui sobiv vahend leitakse.

Kas on tõsi, et mul võib aastaid olla suguhaigus ilma sümptomiteta ja samal ajal annan nakkust edasi?

Jah, võib küll nii olla. Enamik seksuaalsel teel ülekanduvaid baktereid ei pruugi haigusnähte põhjustada.

Kas libesti, kummist seksimänguasjad jms mõjutavad tupe mikrofloorat?

See oleneb naise individuaalsest tundlikkusest. Ilmselt on rohkem neid naisi, kellel see põhjustab tupekeskkonna häirumist – tupeärritust ja muid vaevusi. Kindlasti sõltub see ka vahelesegamiste sagedusest. Sama loogika kehtib tampoonide puhul – leidub naisi, kellel on pidevate ja korduvate vaevuste ainus põhjus tampoonide kasutamine kogu menstruatsiooni ajal.

Millised on levinuimad müüdid või väärtõlgendused, mida arstikabinetis patsientidelt kuuleb?

Muretsetakse nn valgevooluse pärast – ei teata, et viljakas eas naistel on alati mingi vähene lõhnatu voolus, mille iseloom muutub menstruaaltsükli jooksul. Hulk hirme ja müüte on seotud rasestumisvastaste vahenditega. On palju inimesi, kes ei ole kursis, et naise viljakus on seotud vanusega – alates 35. eluaastast ei pruugi rasedus nii kiiresti saabuda kui nooremana, samuti kasvab oht, et rasedus katkeb varases järgus. See on seotud munarakkude omadustega, mis muutuvad vanusega. Samuti ei teata tihti, et vähemalt 20% rasedustest katkeb iseeneslikult varases järgus, see on looduslik valik. Kui varane rasedus kipub katkema, siis seda peatada ei ole võimalik. Aga inimestel on suur usk meditsiini kõikvõimsusesse ja seda teavet käsitletakse tihti kui arsti hoolimatust ega suudeta uskuda, et imeravimit pole olemas.

Milline on levinuim probleem, millega naistearsti poole pöördutakse? Kas praegu võib rääkida ka mingist nn moehaigusest?

Moehaiguseks on väikeste häbememokkade eemaldamine. Eriti kurb on, kui sellega püütakse lahendada hingehädasid. See trend on levinud arenenud maades alates eelmise sajandi lõpust koos ilukirurgia võidukäiguga. Meedias on loodud kujutelm, et “õige” väljanägemine ja õnnelikum elu on siis, kui täiskasvanud naise suguelundid näevad välja samasugused kui eelpuberteedieas tütarlapsel. Selle kuvandi levitamine tingib ka nende teenuste populaarsuse. Rahulolu-uuringud näitavad, et paljud, kes on sellise radikaalse sammu astunud, on tegelikult rahul. Iseasi, milleks seda kõike vaja on. Miks on kuskilt ette söödetud idee, et peame just sellised välja nägema, kelle rahakotti me sedasi täidame? Küsimus on, millest sõltub rahulolu enese ja seksuaalsuhtega.

Täismahus artikkel ilmus esmakordselt Anne & Stiili 2016. aasta märtsinumbris.