Shutterstock
Mis on see imeilus helesinine-lillakas taim, mille ladinakeelne nimetus Linum usitatissimum lubab, et tegemist on kõige kasulikuma taimega? Taim, mis parandab ajutegevust, aga aitab ka näiteks depressiooni korral. See, ka üheks Euroopa vanimaks kultuurtaimeks peetav taim ei ole miski muu kui lina.

Lina on üks iidsemaid kultuurtaimi, sisaldades hulga vitamiine (E ja A) ja teisi bioloogiliselt aktiivseid aineid, mis on meie organismile eluliselt vajalikud. Näiteks on lina asendamatu küllastumata rasvhapete allikas – ta sisaldab 62,9% linoleenhapet (oomega-3-rasvhape), mida on muide kaks ja pool korda rohkem kui kalamaksaõlis, 15,9% linoolhapet (oomega-6-rasvhape) ning 13,44% oleiinhapet (oomega-9-rasvhape). Teadlased on tõestanud, et neist esimesed – oomega-3 ja oomega-6 – on elutalituseks eriti vajalikud. Uuringud näitavad ka, et linaseemneõli sisaldab sada korda rohkem lipiide kui teised õlid.

Milleks lina siis hea on?

Lina on asendamatu abimees näiteks diabeetikutele – linapreparaatide regulaarne kasutamine aktiveerib insuliini teket ja takistab diabeedi süvenemist. Samuti on avastatud linaseemneõli omadus lahustada organismis tekkivad kivid. Sellega head omadused ei piirdu: hästi mõjub linaseemneõli ka seedetraktihäirete korral (kõhukinnisus jne).

Linaseemneõli
Tervix

Rahvameditsiinis on lina kasutatud veel nägemise parandamiseks (A-vitamiin), neerupealsete hormonaaltegevuse ergutamiseks, sperma tekke aktiveerimiseks, ajutegevuse parandamiseks ja depressiooni korral. Linaseemned sisaldavad ka hulganisti kiudaineid, mis aitavad parandada seedimist ning tekitavad täiskõhutunnet, vähendades sellega ülesöömise riski ja reguleerides kaalu.

Linaseemnepulber
Tervix
Tervixi linaseemnetooted on valmistatud kodumaisest toorainest!

Parima hinnaga Tervixi käsitöötooted leiad tervix.ee.