Amy Treasure/ Unsplash
Lugeja tunneb huvi: “Mind vaevab kevaditi väsimus, silmad punetavad ja nina on vesine. Kas see on mingi allergia?” Nõu annab Tartu Ülikooli kliinikumi allergoloog Kaja Julge.

Kevadel võivad ka kõige vapramatele kallale hiilida kevadväsimus või viirusinfektsioonid, mis teevad kurgu valusaks ja panevad nina tilkuma. Silmade ärritust võib tekitada varakevadine päike. Kui aga vesisele nohule või ninakinnisusele lisandub piinav aevastamine, silmade punetus, sügelus, pisaravool ning nõnda juba mitmendat kevadet järjest, siis on suure tõenäosusega tegu allergiaga.

Kuidas tehakse kindlaks, kas mul on allergia?

Allergia diagnoosimise puhul on kaks küsimust: 1) kas see on allergia või ärritusreaktsioon ning 2) mis allergiat põhjustab? Õietolmuallergiale on iseloomulik hooajalisus, tüüpiliste haigusnähtude teke aastast aastasse enam-vähem samal ajal ja allergiavastaste tablettide hea raviefekt. Täpsemalt saab allergia põhjust tuvastada naha- ja veretestidega, mille vastuse saab veerand tunni jooksul.

Mis saab siis, kui ma allergiat ei ravi?

Õietolmuallergia võib avalduda eri aastatel erineva intensiivsusega. Palju sõltub allergia põhjustajatest, aga ka ilmastikuoludest ja kaitseabinõudest. Mõnel kevadel pole peaaegu üldse vaja ravimeid kasutada, järgmisel aastal võib lisaks nohule tekkida piinav köha või õhupuudus ja abi tuleb otsida astmarohtudest. Igapäevaselt kasutatavad tabletid ja ninapihustid leevendavad haigusnähte, kuid ei muuda õietolmuallergia pikaajalist kulgu. Ülitundlikkust õietolmu suhtes aitab vähendada spetsiifiline immuunravi.

Lugu ilmus 2011. aasta maikuu Annes & Stiilis.