Võime arvata, et oleme gaseeritud vett valides teinud targa otsuse, kuid sellegipoolest pole see veel sajaprotsendiliselt kindel. Hiljuti levisid näiteks negatiivsed uudised gaseeritud vee brändi La Croix kohta. Business Insideri andmetel uuris hiljutine kohtuasi nende toodetes kunstlike koostisosade kasutamist ning see alandas La Croix müüginumbreid tervelt 9,4%. Seega, kas peaksime olema ettevaatlikumad, kui asi puudutab gaseeritud vett, meie keha tervist ja tervislikke eesmärke? Toitumisnõustajad Karina Heinrich ja Tamar Samuels räägivad asjast lähemalt.

Kas gaseeritud vesi on ohutu?

Toitumisekspertide arvamused gaseeritud veest on erinevad. Näiteks Heinrich usub, et parim viis keha seespidiseks niisutamiseks on mullidest täielikult loobumine. „Ma innustan alati oma kliente jooma naturaalset, mittekarboniseeritud vett. Täpselt samamoodi nagu eelistan ka toiduaineid nende kõige naturaalsemas ja puhtamas vormis,“ ütleb ta.

Samuels ei näe aga gaseeritud vees midagi halba. Sellegipoolest soovitab ta teadlikult neist parimaid variante valida. „Parim karboniseeritud vee vorm on kergelt gaseeritud mineraalvesi,“ ütleb ta. „Selle puhul saame kindlad olla, et joome küll gaseeritud vett, aga selle kõige puhtamat ja naturaalsemat varianti.“

Mulliga või mullita?

Kui jood mineraalvett, ütleb Samuels, et see võib olla sulle isegi kasulikum kui karboniseerimata vesi, kuna seda on rikastatud kasulike mineraalidega, mis toetavad lihaste tööd ja taastumist, tasakaalustavad keha vedelikke ning toetavad närvisüsteemi. Mõnedes mineraalveedes sisaldub ka vesinikkarbonaat, mis aitab kehas olevate vedelike pH taset tasakaalustada.

Olgu, nüüd teame, et mineraalvesi on kasulik, aga mis puudutab neid variante, mis (nagu näiteks La Croix toodang) on müügil purgis? Samuels hoiatab, et mõned sellised gaseeritud veed sisaldavad mitmeid kunstlike koostisosi. „Tihti sisaldub neis ka rohkem naatriumi, mis võib olla kahjulik kõrge vererõhuga inimestele,“ märgib ta.

Ka see, millist vett on gaseeritud vee loomiseks kasutatud, on oluline. Näiteks kui valmistad kodus ise gaseeritud vett, soovitab Samuels kindlasti selleks filtreeritud vett kasutada. „Teame, et mõned poodides müügil olevad gaseeritud veed võivad sisaldada vett, milles on lisaks ka kemikaalide jääke. Kui sa saad vähegi kontrollida, missugust vett sinu gaseeritud vesi sisaldab, on see ainult hea.“

Karboniseeritud vesi ja seedimine

Kuigi gaseeritud vesi võib olla lihtsaks valikuks – eriti, kui oled valmis olema koostisosade osas tähelepanelikum – lisab Samuels, et on inimesi, kes peaksid ka kõige puhtama gaseeritud vee joomist vältima. „Karboniseeritud vesi, ka mineraalvesi, ei ole parimaks valikuks inimestele, kellel on ärritunud soole sündroom, happe refluks ja teised seedetrakti probleemid, kuna selline vesi tekitab tihtipeale puhitust ja kõhugaase,“ selgitab ta. „Kui aga kõik hoiatused kõrvale jätta, on gaseeritud vesi igal juhul parem valik, kui värvainetega rikastatud ja ülimalt suhkrurikkad karastusjoogid!“

Mida arvata?

Kui asi puudutab keha seespidist niisutamist, kas gaseeritud vesi ja gaseerimata vesi on ikka samasugused? Samuels ütleb, et jah – peaaegu. „Karboniseeritud vesi on siiski valmistatud tavalisest veest, seega turgutab igal juhul keha vedeliku taset. Mineraalvesi võib seda tulemust aga eriti hästi saavutada aidata, kuna selles sisalduvad ka kasulikud elektrolüüdid.“

Seega, sa võid küll gaseeritud vett vahetpidamata juua, kuid tee lihtsalt kindlaks, et tegemist oleks mineraalveega. Kui sul on kiire, vali selline, mis tuleb klaaspudelis ja mitte plekkpurgis, kuna nii väldid kahjulike kemikaalidega kokkupuutumist.

Allikas: Byrdie