Rawpixel/ Unsplash
Suhkruga liialdamine ei tähenda kliinilist sõltuvust suhkrust. Esiteks ei ole teada, et suhkur või mõni teine tavatoidus olev aine sõltuvust tekitaks. Näiteks alkoholi, kokaiini ja suitsu sees on teada konkreetsed kemikaalid, millel on oma sõltuvust tekitav mõju. Suhkur on üks paljudest toitainetest, mida inimene vajab oma tööks.

Teiseks on loomkatsed näidatud, et tavalised sõltuvust tekitavad ained muudavad käitumist, näiteks võimalusel sisustavad rotid kogu oma elu kokaiini tarbimisega, vahendab toitumine.ee. Kui rottidele anda pidev ligipääs suhkrule, siis nad küll eelistavad tüüpilise laboritoidu asemel suhkrut süüa, kuid nad ei söö suhkrut rohkem kui neil igapäevaseks tegevuseks vaja.

Kolmandaks ei ole suhkrul selgeid ärajäämanähtude või isude mustrit nii nagu näiteks alkoholi, tubaka ja kokaiini puhul.

On olemas söömishäire, mis on sõltuvuskäitumisele sarnasem. Liigsöömishäire puhul sööb inimene kiiresti väga suure koguse toitu, see juhtub isegi siis kui ta ei tunne nälga, ning selline söömine tekitab stressi. Kuid see häire on vaid 1 protsendil inimestest. Seega ei saa liigsöömishäire seletada ülejäänud inimeste toiduga liialdamist.

Kõige tõenäolisem toiduga liialdamise põhjus on HARJUMUS teatud olukordades liiga palju süüa. Kõige tuntum näide on emotsionaalne söömine – toitu kasutatakse stressi maandamiseks.

Loe pikemalt SIIT, milliseid alternatiive tasuks kaaluda stressi maandamiseks.