Tekst: Kaspar Lannes I Fotod: Shutterstock
See lugu on sulle, kui soovid, et toit parandaks peale naudingu pakkumise ka elukvaliteeti – aitaks seljatada väsimust, jõuda rohkem, võtta kaalust alla, olla “teravam pliiats”. Treener Kaspar Lannes jagab soovitusi, kuidas kavalad toiduvalikud toetavad sihini jõudmist.

Kas ainult mõne toitaine menüüsse lisamise või sealt eemaldamisega on võimalik kaalust alla võtta, vähem unustada või öösel paremini magada? Vastus on jah, kuid ütlen seda mõõdutundega. Ehk kui väidan, et roheline tee aitab kaalust alla võtta, siis see on küll tõsi, kuid samas vaid üks tegur toitumise ja elustiili kogupildis. Kõige tähtsam on tervik ning iga hoolikalt valitud komponent viib soovitud tulemusele lähemale. Järgmised näpunäited on heaks orientiiriks targa toitumise põhimõtete rakendamisel. Hakkame pihta!

Soov: kosutavam uni

Pean kvaliteetset und väga tähtsaks hea elukvaliteedi saavutamisel ja säilitamisel. Kehv uni võib nii otseselt kui ka kaudselt viia mitmete teiste muredeni, nende seas probleemid kehakaalu või mäluga. Millised toidud kutsuvad Une-Mati kohale?

  • Kiivid. Need puuviljad sisaldavad B9-, C- ja E-vitamiini ning serotoniini. Pealtnäha tavapärane kombinatsioon vitamiinidest aitab hästi reguleerida unetsüklit. Kaks kiivit tund enne magamaminekut võivad pikendada und pea tunni võrra.
  • Kiudaineterikkad toidud (oad, kinoa, pähklid). Kiudained hoiavad veresuhkrutaseme stabiilsena. Selle kõikumine takistab kaudselt ka melatoniini ehk unehormooni tootmist.
  • Kirsid. Suure melatoniinisisaldusega marjad. Boonus: need maitsevad hästi.
  • Banaanid. Neis peituv B6-vitamiin osaleb melatoniini tootmises.
  • Maitsestamata jogurt. Kaltsiumirikas toit. Ka mineraalainete – eelkõige kaltsiumi ja magneesiumi– puudus võib olla seotud pinnapealse ja rahutu unega.

Toidusoovitus: Smuuti banaani, kiivide, kirsside, pähklite ja maitsestamata jogurtiga. Selles värskendavas vahepalas on kõik vajalikud toitained, et keha saaks toota piisaval määral unehormoone.

Soov: rohkem energiat

Kõrge energiataseme all pean silmas pidevat head enesetunnet ja rõõmsat meelt. Tarvis on muuta energia tootmine orga­nismis tõhusamaks. Mõned näited, mis sellele kaasa aitavad.