Sharon McCutcheon / Unsplash
Terviklikku vaadet rahaasjadele pakub panganõustamine, mille käigus vaadatakse üle sinu isiklik rahaline eelarve, seatakse finantssihid ning koostatakse plaan eesmärkide täitmiseks, sõnab SEB erasegmendi müügijuht Evelin Tammearu.

Nõustamise käigus on võimalik peatuda eri teemadel, näiteks saada nõu oma kodu finantseerimiseks, leida sobivaim lahendus enda elu kindlustamiseks või hoopis lastele tuleviku tarbeks raha kogumiseks. Samuti saab arutleda mõistliku investeerimislahenduse teemal.

Parim, kui tuled nõustamisele juba selge pildiga oma eelarvest. Efektiivne viis valmistuda on pidada arvet, pannes ühe kuu jooksul kirja kõik väljaminekud, arvestades ka kõige väiksemate jooksvate kuludega. Spetsialistide arvates löövad just väikesed märkamatud kulud meie eelarve lõhki.

LOE LISAKS: Ihkad säästa, aga ei tea kust alustada? Lihtsad soovitused, mis aitavad eesmärgini jõuda

Selline kokkuvõte on hea alus realistliku ja toimiva eelarve koostamiseks. Tähtis on see, et tulusid ei planeeritaks täies ulatuses kulude katteks. Igaühel võib elus ette tulla planeerimatuid väljaminekuid, mille puhul on oluline rahaline tagavara.

Üldine reegel on, et kõrvale tuleks panna vähemalt 10% oma sissetulekust. Ootamatust sissetulekust on hea tava säästa 50–70%.

Iga eelarve puhul on oluline jätta endale ka ruumi “elamiseks”. Näiteks finantseerides kodu ostmist laenuga, on soovitatav, et laenumaksed ei ületaks 40% sissetulekust, sest vastasel juhul võib eelarve minna pingesse ja inimese elukvaliteet suuresti langeda.

Kuna finantsvajadused olenevad eluperioodist, tuleks eesmärgid vähemalt korra aasta või kahe jooksul üle vaadata ja otsustada, kas tehtud valik on endiselt sobivaim või vajab finantsplaan kohendamist. Teadmine, et liigud eesmärgi poole, annab meelerahu.

LOE LISAKS: Korras riidekapp, kvaliteetsed suhted ja rahuldustpakkuv töö: väikesed muudatused, millega liigud juba täna unistuste elu suunas