Scanpix/ AP
Oprah Winfrey ja Richard Branson on kaks kõige ikoonilisemat miljardäri maailmas. Paljud inimesed on püüdnud nende saavutusi maha teha, öeldes, et neil on lihtsalt vedanud. Kui nende mõlema kohta aga natuke uurimustööd teha, saad juba kiirelt aru, et nende mõlema teel on olnud palju takistusi ja läbikukkumisi.

Võttes arvesse, kui palju nad mõlemad on saavutanud, siis suurema tõenäosusega on nad keskmisest professionaalset karjääri tegevast täiskasvanust tunduvalt rohkem negatiivsete kogemustega silmitsi seisma pidanud. See aga tõstatab küsimuse: Kuidas nad taas püsti tõusevad ja edasi pingutavad?

Soovid edukam olla? Õpi kogemusi analüüsima

Karjäärilehe WorkItDaily.com looja ja karjäärinõustaja J. T. O'Donnell on viimased 15 aastat töötanud inimestega, kes pole oma töö ja karjäärivalikutega rahul. „Tean, et nad teevad kõik (alateadlikult) sama vea. Nad ei oska negatiivseid kogemusi enda jaoks läbi töötada. Selle tulemusena seostavad nad mineviku kogemustega raskeid emotsioone. Need on justkui kivid, mis paiknevad nende mälestustes ja tulevad nendega raskelt ja tuntavalt kaasa alati, kui nad püüavad edasi liikuda ja areneda.

Mida rohkem maha surutud negatiivseid kogemusi sul on, seda keerulisem on sul end motiveerida, et leida karjääris edu ja rahulolu. Kui sinu aju peab kulutama palju energiat, et neid negatiivse energia kivisid kanda, pidurdab see sinu vaimset edasiarengut,“ selgitab ta.

Nii Oprah kui ka Richard said sellest juba oma karjääri algusaegadel aru. Kui nad õppisid analüüsima, aktsepteerima ja edasi liikuma, vabastasid nad oma meeled ning suutsid olla jätkuvalt uudishimulikud ja loomingulised. Nad ei kulutanud väärtuslikku aju energiat, mõeldes oma läbikukkumistele ja tagasilöökidele. Selle asemel lasid nad oma negatiivsetest kogemustest lahti, kasutades neid kui redeleid, mis aitasid edasi liikuda ning õnne ja edu leida.

Sa ei arva, et sa kannad endaga „negatiivseid kive“ kaasas? Proovi seda.

Üks trikk, mida O'Donnell oma klientide puhul kasutab, on paluda neil üles kirjutada oma karjääri lugu. See on see lugu, mida sa tead läbi ja lõhki ning mängid alatasa oma peas, mis annab infot sinu karjääri kohta algusest kuni praeguse hetkeni. Oma karjääri loo füüsiliselt kirja panemine on äärmiselt võimas, kuna see näitab reaalselt, kui palju emotsioone sul endiselt seoses oma minevikuga on.

Kuidas aru saada, kas oled negatiivsetest kogemustest ja emotsioonidest lahti lasknud ning edasi liikunud? Seda tead hetkel, mil suudad oma varasematele kogemustele mõelda ja neist rääkida, aga mitte tunda end halvasti ega elada neid negatiivseid emotsioone taas läbi. Karjäärinõustamises kutsutakse seda mudelit järgnevalt: kogemus + õppimine = arenemine. Sa suudad oma karjääri edu kõrgustesse viia alles siis, kui õpid muutma negatiivsed kogemused võimsateks.

Allikas: Inc.com