Foto: Shutterstock
Dieedipidamise kontekstis on sõnadel „puhastumine“ ja „detox“ kaunis vastuoluline tähendus. Seda peamiselt seetõttu, et mõned kaubandusvõrgus müüdavad organismipuhastajad ja detox-tooted on tegelikult suhkrut täis ja sisaldavad seega hulgaliselt tühje kaloreid.

Kõige lihtsam viis organismi puhastada, on juua vett. Ja mitte otse kraanist ega pudelist, vaid erilist, detox-toimega vett. Tegemist pole suhkrut sisaldavate jookidega, vaid puu- ja köögiviljade ning taimedega maitsestatud veega, mis ei pruugi su organismi sinna kogunenud saastast täielikult puhtaks “pesta”, kuid aitab kaasa ainevahetuse aktiivsuse tõstmisele, toetab maksa ja varustab keha toitainetega loomulikul ning kahjutul moel. Paljud detox-vee komponendid on ka head looduslikud antioksüdandid, mis rakukahjustuste korral hästi mõjuvad. Lisaks aitavad vesi ja põletikuvastased koostisosad, mis detox-vees sisalduvad, kõhtu lamedamaks muuta. Et saaksid katsetama hakata, avaldame mõned detox-vee retseptid.

Vesi värske kurgi ja sidruniga

Koostisosad:
1/2 värsket kurki
1 sidrun
mõned mündivõrsed
vesi

Valmistamisõpetus: Pese ja lõika kurk ja sidrun viiludeks, loputa mündivõrsed. Pane kurk ja sidrun veekannu. Täida kann veega, sega ja jäta üleöö külmkappi seisma. Võid paari päeva jooksul kannu vett juurde lisada, seni kuni näed, et pead kurki-sidrunit vahetama.

Kuidas see mõjub? Sidrun soodustab seedimist ja jääkained väljuvad kiireimini. C-vitamiin paneb naha särama.

Vesi maasikate ja basiilikuga

Koostisosad:
10 värsket ja tervet maasikat
2 sidruniveerandikku
1/2 sidruni mahl
peoga basiilikulehti
vesi

Valmistamisõpetus: Võta umbes 3,5 liitrit toasooja vett, kalla see klaasist anumasse. Lisa teised koostisained, sega puulusikaga ja pane 3-4 tunniks külmkappi. Serveeri ja naudi.

Kuidas see mõjub? Maasikad on head antioksüdandid, sisaldavad muuhulgas ka kaaliumi ja C-vitamiini. Basiilikul on põletikuvastane ja antibakteriaalne toime.

Vesi ingveri ja mündiga

Koostisained:
1 õhukesteks viiludeks lõigatud kurk
5 cm värsket kooritud ingverijuurt
2 veerandikku sidrunit või laimi
10-12 värsket mündilehte
näpuotsaga Himaalaja soola
paar tilka piparmündiõli
vesi

Valmistamisõpetus: Sama mis eelmisel retseptil.

Kuidas see mõjub? Ingveril on mitmesuguseid häid toimeid. Näiteks rahustab see ärritunud magu ja valusat kurku, sest sisaldab põletikuvastaseid aineid.

Vesi mango, sidruni ja ananassiga

Koostisosad:
ananassi- ja mangokuubikud, nii palju, et need täidaks 1/3 klaasist
mõned värske sidruni lõigud
vesi

Valmistamisõpetus: Sega kõik koostisained omavahel ja serveeri.

Kuidas see mõjub? Ananassid on tulvil bromelaani, mis on põletikuvastase toimega ensüüm (valk). Mangod parandavad seedimist ning muudavad kõhu lamedamaks.

Allikas: Byrdie