IRJA LUTSAR Foto: ALDO LUUD, Õhtuleht
Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni 28. sünnipäeva pidulikul galal kuulutati aasta naiseks 2020 mikrobioloog ja viroloog, Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor, COVID-19 tõrje teadusnõukoja juht Irja Lutsar. Aasta nooreks naisettevõtjaks nimetati igas vanuses abi vajavatele inimestele koduhooldus- ja isikuhooldusteenuseid pakkuva platvormi CareMate asutaja Marion Teder.

Aasta naine 2020 Irja Lutsar tunnistab, et tänavune aasta on olnud väga raske. „Naiste pragmaatilisust ja selget mõistust on võib-olla ühiskonnas praegu rohkem vaja kui kunagi varem. Naine on ellujääja tüüp. Naised ei tegutse emotsiooni ajel, vaid pigem vaatavad, mis on ja mis ei ole jätkusuutlik, ja aitavad seal, kus on abi kõige rohkem vaja, mitte tingimata mõeldes, mis kõige rohkem kasu toob,“ ütleb ta. Lutsar peab üheks oma südameasjaks ka noorte innustamist. „Selleks, et naisena läbi lüüa, ei pea millestki loobuma,“ vihjab ta, et karjäär ja kodune elu täiustavad tänapäeval üksteist ning kutsub üles selles ka meeste panust hindama.

Aasta noorele naisettevõtjale 2020 Marion Tederile teeb suurt au ja rõõmu, et tema tegemisi on tähele pandud. „Olen näinud ise naisena, kui palju väljakutseid on naise elus ja naiste õlule pandud — ootused haigete, nõrkade, abivajajate eest hoolitsemisel. Olen ise seda kogenud ja näinud ning tahtnud olukorda naiste jaoks kergemaks muuta, teha revolutsiooni hoolekandes,“ ütleb ta ja lisab, et CareMate tuleb kohe välja ka uue hooldusplatvormiga. „Selle tiitli saamine iseenesest märgib juba ära, et täidan missiooni, mille oleme ka meie ettevõttele CareMate’is seadnud — pakkuda tuge ja abikäsi hoolduskoormusega perekondadele, et igaüks saaks realiseerida oma maksimum potentsiaali.“

Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsioon kutsus üles kõiki organisatsioone, ettevõtteid ja üksikisikuid esitama aasta naise kandidaate. Ettepanekute põhjal valis võrgustiku juhatus välja kolm kandidaati: Tatjana Babanskaja (Narva Õigeusu Gümnaasiumi direktor, MTÜ Narva Õigeusu Gümnaasiumi juhatuse liige), Aveliina Helm (bioloog ja looduskaitseteadlane, Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi vanemteadur ja maastike elurikkuse töörühma juht, Eestimaa Looduse Fondi nõukogu esimees) ja Irja Lutsar.