Kadrioru lossi roosiaias Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aastapäeva pidulik vastuvõtt Foto: Karli Saul
Presidendi vastuvõtt koosneb mitmest erinevast olulisest komponendist, sama kehtib ka tänase aiapeo kohta. Riietus on kindlasti üks kõige esmasemaid ja silmatorkavamaid teemasid, aga külalised peaksid jälgima ka muid elemente. Etiketispetsialist Inno Joonas ütleb, et täna toimuv president Kersti Kaljulaidi aiapidu ei ole kindlasti nii range riietusega nagu on seda 24. veebruari aastapäeva vastuvõtt.

"Hästi oluline on lähtuda kutsuja soovist. Peame seda meie inimestele alati meelde tuletama, et sellisel sündmusel ei lähtu me enda tujudest," selgitab Joonas, et presidendil on protokolli osakond, mis on alati nõus jagama ka täpsustavat infot. "Minu esmane nõuanne on esimest korda minejatele, et küsida üle."

Aiapeo puhul on reeglid vabamad. Lubatud on igasugused naiste kleidid – määratud ei ole kindel pikkus, kas ta on üle või alla põlve. "Korrektne riietus on see, mis sobib kandjale selga. Kutse saaja presidendi vastuvõtule võiks pöörduda stilisti või moelooja poole, kes oskab näha figuuri ja seda, kuidas inimene kostüümi välja kannab. Tunnustatud moeloojate kleidid on tehtud kvaliteetsest materjalist, hoiavad hästi ning paistavad inimese seljas head välja. Kui ilmastik eeldab seda, et on vaja jakki või stiilset mantlit, siis aiapeol on see lubatud," soovitab Joonas kuulata moeloojate soovitusi ilusate üleriiete suhtes, mis kostüümiga kokku sobiks.

Kui on soovi kanda kübarat, siis ka see on aktsepteeritud. "Nendega tuleb jälgida erinevaid rahvuslikke eripärasid – meil ei ole neid traditsioone välja kujunenud. Kui vastuvõtja kannab kübarat, siis kannab ka külalilne, kui mitte, siis ei kanna ka kutsutu seda." Joonase sõnul on tähtis mitte paista välja parem kui vastuvõtja. "Oleme tolerantsed ning jätame talle võimaluse olla kõige esimene, olgu ta daam, perenaine või leedi."

Jalanõudele mõeldes on roosiaia vastuvõtul lubatud igasugused võimalused. "Valik peab olema isikupärane. Kui ei ole soovi kontsi kanda, millega on raske murul käia, siis seda pole ka vaja," rõhutab etiketispetsialist kuulata taas stilisti, kes võib soovitada kleidile juurde sobivaid tenniseid. "Kui mees on lühem kui naine ja ei taha kingi välja näidata, siis on hea kasutada pikka kleiti. Aiapidu ei ole rangelt reglementeeritud, aga oleme alati soliidsed."

Kui kutsele ei ole riietust märgitud, siis võivad mehed kanda aiapeol kõiksugu värve. Enim oleme harjunud nägema klassikalist ülikonda. "Suvel on ilusad ka heledamad toonid ja näiteks ruudumuster. "Tänapäeval on stiilsed ka lühemad viigi- või torupüksid, mis on kena aiapeol kanda. Sinna juurde sobib värviline king, võib julgelt ilusat kodumaist loomingut esitleda."

Joonas rõhutab paaride omavahelist kokkusobivust. Kutsutu ja tema kaaslase stiil võiks olla sarnane. "Kui mees on frakis ja naine rahvariietes või keldis, siis sobivad nad kenasti kokku. Kui naine galakleidis ja mees rahvariietes, siis ei sobi. See kehtib pigem frakivastuvõttudel, mitte aiapeol."

Etiketispetsialist rõhutab, et me küll näeme esimese asjana külaliste riietust, aga tegelikult on veel olulisi aspekte, mida jälgida. "Peame oskama käituda. Peame kandma välja riided, mis oleme selga valinud. Daam peab oskama kõndida sirge seljaga, mees peab teadma, kas hoida tal käest kinni või võtta käevangu. Tänapäeval on mõlemad võimalused sobivad."