pexels
Tuntud moelooja Reet Ausi ning keskkonnaekspert Harri Moora juhendamisel toimus sel aastal Eesti Kunstiakadeemias väärtustavale taaskasutusele suunatud kursus, mille käigus valmisid vanadest tööriietest stiilsed disainesemed. Vaata galeriid!

Kevadsemestri kuue nädala jooksul said EKA noored moeloojad nii praktikas kui ka teoorias tutvuda ringmajanduse põhimõtetega tekstiilitööstuses. Praktilise töö käigus valmistasid tudengid tööriietest ainulaadsed disainesemed, alates praktilistest üleõla- ja vöökottidest kuni multifunktsionaalsete põlledeni.

“Tänane tekstiilisektor, mis põhineb odaval toormel, saastval tootmisel ja raiskaval tarbimisel, ei sobi kokku meie eesmärkidega, mis püüdlevad süsinikneutraalsuse ning ringmajanduse põhimõtete poole,” sõnas kursuse üks eestvedajatest, disainer Reet Aus. “See kursus on üks osa ülemaailmse probleemi lahendamisest, andes noortele disaineritele juba koolist kaasa tunnetuse, et mood on palju enamat, kui lihtsalt ese üheks hooajaks,” ütles ta.

Aus toob välja, et tekstiilivaldkond on koguni maailma suuruselt neljas ressursikasutaja pärast toidu-, eluaseme- ja transpordisektorit. Et selle tööstuse negatiivne mõju väheneks, on vaja pikendada riideesemete eluiga ning võimalusel kasutada oma elutsükli lõpetanud tekstiile algmaterjalina. Sellest põhimõttest lähtuvalt kaasati projekti rohelise mõtteviisiga tekstiilirendiettevõtte Lindström, kes andis noortele toormeks tööriideid, mis olid oma elu selles rollis ära elanud.