Foto: Shutterstock Shutterstock
Kehakaal hakkab langema siis, kui põletad energiaks rohkem kaloreid kui tarbid. Kuid mis pärast kilode kadumist üleliigse rasvaga siiski juhtub?

Tundub, et pea igaüks meist soovib kehas olevat rasva kogust kärpida. Hea on teada, et kõhurasva on võimalik juba ühe päevaga vähendada. Kui kehakaal langeb, näib, et rasv oleks justkui õhku aurustunud. Põhimõtteliselt nii see ongi. „Keha peamiseks energiaallikaks on glükoos, mida hoiustatakse glükogeenina kahes kohas: maksas ja lihastes,“ selgitab Tanya Zuckebrot, New Yorgi dietoloog ja raamatu „The F-Factor Diet“ autor. „Kui keha on kõik oma glükogeeni varud ära kulutanud, pöördub see kütuse saamiseks rasva poole. Toidust saadud rasva hoiustab keha triglütseriididena, mis koosnevad aatomitest.“ Kaalu kaotades muutuvad just need samad aatomid süsihappegaasiks ja veeks.

Füüsik Ruben Meerman ja professor Andrew Brown New South Walesi ülikoolist avaldasid oma uuringu sellest, kuhu rasv kehas läheb, aastal 2014. „Uuringute tulemusena tõdesid nad, et meie kopsud on keha peamine nii-öelda kaalu väljaheitev organ,“ sõnab Zuckerbrot. „See tähendab, et kui kaalu kaotad, siis tegelikult hingad enamiku lõhustunud rasva süsihappegaasina välja ja kaotad väikese protsendi sellest ka läbi higi, uriini ja pisarate.“

Toitumisspetsialist Maria Bella lisab, et trenni tegemine – tegevus, mis kiirendab hingamist – on seega samuti kaalukaotuse abiline. „Sellegipoolest on oluline meeles pidada, et toitumine on kaalukaotuse teekonna kõige tähtsam faktor. Seda kinnitab ka see sama teadusuuring. Võtame näiteks 68 kilose inimese, kes magab kaheksa tundi, puhkab kaheksa tundi ja on aktiivne kaheksa tundi. See inimene hingab päeva jooksul välja 680 grammi süsihappegaasi. Kui ta asendab ühe puhkamise tunni tunniajase jooksutreeninguga, tõuseks number vaid 150 grammi päevas. Selleks, et üks kilogramm kaalust kaotada, peaks inimene välja hingama peaaegu kolm kilo süsihappegaasi.“ Teisisõnu, ebatervislikku toitumist on raske üle treenida.

Zuckerbroti sõnul on parimaks rutiiniks kaalukaotuse maksimumini suurendamiseks järgida kõrge kiudainete sisalduse ja madala kalorsusega dieeti. „Seeläbi annad kehale süsivesikuid, mida on vaja energiaks, kuid ei lähe nendega ka liiale, mis kaalunumbrit hoopis suurendab.“

Allikas: RD