Scanpix
Eile teatasid prints Harry ja Meghan Markle, et soovivad loobuda kuninglikest kohustustest ja kasvatada oma poega kahes riigis: Suurbritannias ja Põhja-Ameerikas. Vaatame järele, mis võis viia antud otsuseni ja mis ootab paari ees?

Sussexid tegid avalduse Instagrami postituse vahendusel, kus toonitasid, et on otsust pikalt kaalutlenud ja soovivad tõepoolest kuninglikest kohustustest kõrvale astuda. Paar plaanib luua oma heategevusorganisatsiooni ja saada majanduslikult iseseisvaks.

Otsus annab põhjust kuninglikuks draamaks küll ja veel, sest nende avaldus tuli väidetavalt teistele kuningliku perekonna liikmetele üllatusena.

Viimane, kes Suurbritannia monarhias vabatahtlikult kuninglikust elust kõrvale astus oli prints Edward VIII, kellel oli soov abielluda oma ameeriklannast kallima Wallis Simpsoniga. Täpset paralleeli siin aga tõmmata ei saa, sest Edward VIII pidi astuma troonile, aga prints Harry on troonijärjekorras alles kuuendal kohal.

View this post on Instagram

“After many months of reflection and internal discussions, we have chosen to make a transition this year in starting to carve out a progressive new role within this institution. We intend to step back as ‘senior’ members of the Royal Family and work to become financially independent, while continuing to fully support Her Majesty The Queen. It is with your encouragement, particularly over the last few years, that we feel prepared to make this adjustment. We now plan to balance our time between the United Kingdom and North America, continuing to honour our duty to The Queen, the Commonwealth, and our patronages. This geographic balance will enable us to raise our son with an appreciation for the royal tradition into which he was born, while also providing our family with the space to focus on the next chapter, including the launch of our new charitable entity. We look forward to sharing the full details of this exciting next step in due course, as we continue to collaborate with Her Majesty The Queen, The Prince of Wales, The Duke of Cambridge and all relevant parties. Until then, please accept our deepest thanks for your continued support.” - The Duke and Duchess of Sussex For more information, please visit sussexroyal.com (link in bio) Image © PA

A post shared by The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal) on

Mis sellise otsuseni viis?

Kõik, kes on meediat vähegi jälginud, võivad tõdeda, et Sussexite perekond on saanud ülivõrdes palju tähelepanu ja seda mitte positiivsest küljest. Pärast paari pulmi 2019. aasta kevadel on meedia muudkui kirjutanud, et Meghan Markle on keeruline isiksus, tema ja Kate Middleton ei saa omavahel läbi, vendade prints Harry ja prints Williami suhtlus pole enam endine ja palju muud taolist. Paari on kritiseeritud iga nende liigutuse pärast.

Vanity Fairi ajakirjanik Joe Pompeo võttis selle tabavalt kokku: "Suurbritannia meedia suhtumist kuninglikku paari võiks iseloomustada põhimõttega: meie maksame teie eest ja te peate selle lihtsalt alla neelama."

Ei maksa unustada, et Meghan Markle on terve selle aja vältel seisnud julgelt naiste õiguste eest ja prints Harry on tähelepanu pööranud keskkonnaprobleemidele. Sussexi hertsoginna on rõhutanud ka oma päritolu ja sellega paljudele naistele eeskujuks olnud, kuid surve on olnud lihtsalt liiga suur. "Nad tundsid, et meedia takistab neil oma rolle täitmast," ütles ajaloolane Sally Bedell Smith, kes on keskendunud kuninglikele perekondade ajaloole.

Paar tunnistas ka ise, et on olnud väga keeruline. "Iga naine, eriti lapseootel olles, on haavatav. Nii et see oli muudetud tõeliseks väljakutseks," ütles Meghan kommentaariks pidevatele meediakajastustele.

Mis saab edasi?

Buckinghami Palee teatas oma avalduses, et läbirääkimised Sussexi hertsogi ja hertsoginnaga on alles varajases staadiumis. "Me mõistame nende soovi võtte teine lähenemisviis, aga need on keerulised teemad, mille lahendamine võtab aega," seisis kommentaaris.

Esialgu aga võime oodata, et Sussexid saavad rohkem soovitud privaatsust. Hea võimaluse pakub neile selleks Põhja-Ameerikas pesitsemine, mida kuninglik paar avalduses mainis. Tõenäoliselt keskendub paar ka majandusliku iseseisvuse saavutamisele. Seni on nende sissetulekud tulnud erinevatest fondidest, kuid nad väärtustavad võimalust ise sissetulekut teenida.

Allikas: Vogue