Riina Varol
Ulmadest, valgusest ja virvatuledest inspireeritud Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna näitus "Illuminatsioon" juhatab viirastuslikku varjude maailma.

Liisi Eesmaa juhendatud eksperimentaalvormide meistriklassis osalenud tudengite ülesandeks oli helkurite tootmise ülejääkidest luua ainulaadset, silmapaistvat ja müstiliste vormidega moodi. Illumineerival valgusel on maaväline ja vorme kompav võime. Tudengid ammutasid inspiratsiooni helkurvestidest, korallimaailmast ja religioonist kuni Jeanne d' Arc'ini välja. Illuminatsioon on nii vaimne kui füüsiline valgustatus, mille silmapete muudab reaalselt tajutavaks, kantavaks kehakatteks. Kursuse käigus valminud helkurmaskid ja -aksessuaarid paljastavad pühalikud miraažid, orbiteerivad futu-nunnad ja illumineeritud aborigeenid. Valgusega küllastunud vormidesse on pea igaühesse kulunud üle 150 töötunni ja nii võib objekte lähemalt uurides avastada 600st ahvikesest moodustatud korallid, 2000st nahkhiirest koosneva peaehte või 6000st helkurkillust laotud mosaiikse õie.

“Seekordne näitus on eriti kummituslik ja salapärane, sest tudengite loodud mood ärkab ellu alles siis kui seda taskulambiga valgustada! “ on kursuse juhendaja moedisainer Liisi Eesmaa põnevil.

Valgustatus on oluline ka meie pimedas sügiskaamoses. Koostöös Maanteeametiga osalevad eksperimentaalvormi tudengite tööd sotsiaalkampaanias “Olen silmapaistev!”, mis juhib tähelepanu helkurite olulisusele pimedal ajal. “Antud kampaania avab esmakordselt moeosakonna eksperimentaalsete vormide jadas hoopis uue nurga, jõudes sootuks kaugemale näitusesaalide ja moelembese publiku tavapärasest ringist. Seekord on meedia kaudu lootust jõuda muuhulgas ka väiksemate linnade tänavatele” on Piret Puppart optimistlik ning lisab “see niivõrd oluline ja eluline teema poleks saanud teoks ilma materjalijääkide targa taaskasutuseta, mida võimaldasid meile nii head inimesed kui Softreflectori tootmine”. Sestap paista silma, helenda, saa valgustatud (ja jõua tervelt koju!).

Näitus on avatud 1.-26. novembrini Telliskivi Loomelinnakus rattapood Jooks kõrval.