Shutterstock Shutterstock
Järgneva päeva väsimus ei ole selle ainus tagajärg.

Sa tead seda tunnet. Pead tööpäevadel ärkama tunduvalt varem, kui sooviksid. Tõused tüütu äratuskella helina saatel varavalges püsti, tunned end kogu töönädala uimasena, kuid ei luba endal sellegipoolest õhtuti ka ühestki koosviibimisest ega üritusest loobuda. Kui jõuab kätte laupäev, magad peaaegu lõunani, et teha tagasi eelnevate päevade jooksul kaotatud unetunnid. Tundub, et see toimib, eks? Teadus räägib vastupidist.

„Sotsiaalne üleväsimus“ on uus termin, kirjeldamaks püsivalt häiritud loomulikku unerütmi. Teadlased leidsid hiljuti, et ebastabiilne ärkveloleku ja magamamineku rutiin võib suurendada ka südamehaiguste riski.

Arizona ülikooli teadlased analüüsisid pea tuhande USA Pennsylvania piirkonnas elava täiskasvanu andmeid ja leidsid, et iga häiritud tund (näiteks, kui lähed nädalavahetusel magama keskööl ja ärkad kell 8, aga nädala sees uinud kell 11 ning tõused kell 7) võib suurendada südame-veresoonkonna haiguste risk tervelt 11 %.

Pole ehk üllatav, et uuring seostas sotsiaalset üleväsimust ka halva tuju ja kurnatusega. Jäta meelde, et sinu keha vajab regulaarset rutiini. Ükskõik, kas oled loomu poolest hommikuinimene või pigem öökull. Sinu tervisele on parim, kui lähed iga päev magama ja ärkad samal ajal.

Allikas: My Domaine