“Mul on väga suur au olla selle programmi stipendiaatide seas. Saadud tunnustus tähendab, et mu tööd hinnatakse ja väärtustatakse kõrgelt ning see annab mulle palju enesekindlust ja usaldust minu karjäärivalikute suhtes,” kommenteeris võitu Anastasia Bolotnikova.

Peipsi-äärsest Kallaste külast pärit ning Tartu Ülikooli infotehnoloogia teaduskonnast oma teadusteed alustanud Anastasia Bolotnikova viib nüüdseks Prantsusmaal Montpellier’ Ülikoolis ellu oma doktoritööd robootikas. Oma töö raames töötab andekas teadlane igapäevaselt humanoidse Pepperi-nimelise robotiga

Doktorandi eesmärgiks on programmeerida robotile uusi funktsioone, et see võimaldaks abistada nõrgemaid inimesi füüsilistes toimingutes, kus nad vajavad välist jõudu või tuge liikumisel. Eelkõige on Anastasia huvitatud robotile n-ö kompimismeele andmisest ning seda liiki roboti liigutuste plaanimisest ja juhtimisest füüsilisel kokkupuutel inimestega.

„Selleks, et olla kasulik kaaslane, peab Pepper õppima ära tundma emotsioone ja kavatsusi ning kohandama oma liigutusi mistahes inimeste liikumistega. Näiteks, kui piiratud liikumisvõimega inimene sirutab oma käe välja, siis peab ta inimese aitamiseks olema suuteline mõistma liigutust selle semantilises mõõtmes,“ kirjeldas Bolotnikova lähemalt oma teadustöö sisu.

Lisaks loodab ta, et tema edukas töö teaduses on eeskujuks ka noortele tüdrukutele ja aitab purustada soolisi stereotüüpe. Noore talendi sõnul on robootika ja arvutiteadus valdkonnad, kus naised on täiesti omal kohal.

Ülemaailmne Naised Teaduses programm loodi 1998. aastal. Alates sellest ajast on UNESCO ja L’Oréal panustanud ühiselt selle programmi kaudu teadustegevusse, samuti püüdesse naisteadlaste arvu suurendada ning soolist võrdõiguslikkust ka teadusmaailmas edendada. Igal aastal annab L’Oréal sihtasutus välja kuni 280 stipendiumi naisteadlastele 117st riigist. Stipendiume jagatakse igal aastal konkursipõhiselt ka Balti riikides, sel aastal pälvisid Eestist preemia Tartu Ülikooli teadlased Tuul Sepp ja Kaarin Parts.

Anastasia Bolotnikova