Intiimpiirkonda on vaja puhastada leebelt ning selleks on olemas looduslikke ja kaitsvaid koostisaineid sisaldavad intiimpesuvahendid, mis enamasti sisaldavad ka piimhapet.

Need puhastavad õrnalt ja neutraliseerivad ebameeldivaid lõhnu. Samuti hoiavad need naha happelist kaitsekihti, mis on vajalik põletike ennetamiseks. Kui happeline kaitsekiht kahjustub, muutub nahk tavalisest tundlikumaks, tekivad ärritusnähud ja haigustekitajatel on lihtne organismi tungida. Seega tuleks eelistada ja kasutada leelisevabu pesuvahendeid, millel on antibakteriaalsed omadused.

Pidevalt võiks kasutada oomega-rasvhappeid sisaldavaid kalaõlikapsleid või taimseid õlisid sisaldavaid tooteid, näiteks kuningakepi-, lina-, rapsi- või astelpajuõli.

Õige DHA- ja EPA-rasvhapete sisalduse korral on neil positiivne mõju kogu naha ainevahetusele, muutes selle pehmeks, elastseks ja jumekaks. Rääkimata tervistavast toimest veresoontele, südamele ja ajule.

Miks on oluline vaagnapõhjalihaste tugevdamine?

Vaagnapõhjalihaste treening on oluline igas eas naistele. Eriti tähtis on see sünnitusjärgsel perioodil.

Vaagnapõhjalihased toetavad emakat ja siseelundkonda, need on justkui kehatüve vundament. Regulaarselt vaagnapõhjalihaste harjutusi tehes saab parandada uriinipidamist ning ennetada uriinipidamatust ja naissuguelundite allavajumist. Lisaks kõigele võib vaagnapõhjalihaste treenimine parandada ka seksuaalelu.

Millised on naiste tüüpilisemad intiimtervisega seotud kaebused?

Sagedasemad ja tüüpilisemad intiimkaebused ehk kuse- ja suguteedega seotud mured on tupekuivus, ebamugavustunne, ärritus ja valulikkus tupes, seksuaaltungi langus, uriinipidamatus, urineerimisraskused, sage urineerimine ja kuseteede põletikud.

Need nähud on seotud enamasti muutustega, mis tekivad üleminekueas naistel naissuguhormoonide taseme langusest organismis. Aja jooksul nahk ja limaskestad õhenevad, lihased muutuvad lõdvemaks ja koed nõrgemaks.

Millist nõu ja abi saab intiimtervise murede korral apteegist?

Intiimtervise kaebustega apteeki pöörduvatele naistel soovitavad apteekrid eelkõige külastada perearsti ja günekoloogi, sest arst otsustab selle üle, kas vaevused vajavad ravi.

Günekoloogiline läbivaatus, mammograafia, vaagnaelundite uuring jms aitavad ennetada, välistada või avastada ka muid tervisehäireid, kroonilisi või pahaloomulisi haiguseid. Näiteks uriinipidamatuse korral on vaja välja selgitada selle tegelikud põhjused, et siis õigetele ravivõimalustele keskenduda. Samuti annab arst vajadusel soovitusi elustiili muutmiseks ja tervist hoidvaks käitumiseks.

Apteegist saab kindlasti abi näiteks tupekuivusest tingitud vaevuste leevendamiseks. Kasutada võib lihtsalt limakesta niisutavaid tupekuule ja geele.

Piimhappebaktereid sisaldavad geelid ennetavad ja ravivad sügelust, ärritust, kipitus- või põletustunnet tupes. Piimhappebakterid toetavad tupe tervislikku keskkonda ning geelid vähendavad ka ebameeldivat lõhna ja voolust, tõrjuvad tupeseent ja bakteriaalset vaginoosi. Aegajalt võib teha ka suukaudse organismi tugevdava ja immuunsüsteemi turgutava piimhappebakterite kuuri, mis võiks kesta 10-30 päeva.

Nii enne kui ka pärast vahekorda tuleks tupekuivuse korral kasutada vastavat kaitsekreemi või libestusgeele. Vaimse ja füüsilise kurnatuse, vähenenud sugutungi ja elujõu korral leiab apteegist looduslikke erguteid sisaldavaid toidulisandeid, nt makapulber, goji-marjad jne.

Kuseteede põletike korral või ennetamiseks on apteegis retseptivabalt jõhvikatabletid, mis sisaldavad kontsentreeritud põletikuvastast toimeainet. Tablettide mõjul ei saa bakterid ja haigustekitajad kinnituda põie limaskestale ja kuseteedele ning suure vedelikutarbimise tagajärjel uhatakse need organismist välja. Mõnedele kuseteede põletikke ennetavatele toodetele on lisatud piimhappebaktereid, kuldvitsa või teisi looduslikke aineid, mis tugevdavad ja laiendavad tablettide toimet.

Allikas: Südameapteek