Foto: Shutterstock
Jalgu tasuks hoolikamalt jälgida, sest need võivad sinu tervise kohta nii mõndagi näidata.

Kuivad ja nahka ajavad jalad. Kui jalgade kuivuse vastu ei aita isegi igapäevane kreemitamine, tasuks lasta kontrollida oma kilpnääret Kui kilpnääre ei tööta korralikult, ei tooda see piisavalt hormone, mis kontrollivad ainevahetust, vererõhku, kudede kasvu ja nii luude kui ka närvisüsteemi arengut. Ka haprad ja rabedad varbaküüned võivad viidata kilpnäärmeprobleemidele.

Karvutud varbad. Kui karvakasv nii varvastel kui ka pahkluul muutub hõredaks, võib tegemist olla perifeersete arterite haigusega. Samuti on selle haiguse sümptomiteks lillakad varbad ja õhuke, kergelt läikiv nahk. Kuna sümptomid võivad olla küllaltki vähemärgatavad, uurivad arstid pulssi jalgadel või lasevad röntgenpildi teha.

Haavad, mis ei parane. Kui jalgadel esineb haavu, mis on visad paranema, võib tegemist olla diabeediga. Kontrollimatu glükoositase veres põhjustab aeglast vereringet, mistõttu on jalgade verevarustus halb. Näiteks kui on tekkinud haavad ebamugavate jalanõude tõttu ja veri pääse sellele ligi, ei saa haavand korralikult paraneda. Arstide sõnul diagnoositakse paljudel inimestel diabeet just siis, kui nad pöörduvad arsti poole jalaprobleemidega. Diabeedile võivad viidata ka “surin” jalgades või jalalabade tuimus.

Turses ja valulik suur varvas. Liigne liha ja veini tarbimine võib põhjustada podagrat. See on liigesepõletik, mis tavaliselt mõjutab suure varba liigeseid. Kõrge puriinisisaldusega toidud võivad esile kutsuda kõrgenenud happetaset uriinis ja kehas. Puriini leidub punases lihas, kalas ja mõnedes alkohoolsetes jookides, näiteks veinis. Niisiis ladestub üleliigne kusihape liigestes ja eriti suure varba või pahkluu piirkonnas. Arstide sõnul võivad patsiendid ärgata suure punase paistes varbaga, mis on äärmiselt valulik. Arstid võivad aga lühiajalise valuleevendusena kirjutada välja põletikuvastaseid ravimeid ja soovitada puriinivaest dieeti.

Peenikesed punased jooned varbaküüne all. Selle põhjuseks võib olla südameinfektsioon ja punased triibud küüne all võivad olla purunenud veresooned. Need tekivad siis, kui väikesed vereklombid kahjustavad kapillaare küüne all. See võib viidata endokardiidile, mis on südame sisekesta põletik. Suurem oht haigestuda endokardiiti on inimestel, kes on varasemalt põdenud mõnd südamehaigust, kasutavad südamestimulaatorit või kellel esineb probleeme immuunsüsteemiga (nt keemiaravi saavad vähihaiged, HIVi nakatunud ja diabeetikud). Infektsiooni ravimata jätmise korral võib esineda aga südamepuudulikkus. Niisiis kui märkad mõnda eelnimetatud sümptomit, tasub olla valvas ja pöörduda arsti poole.

Auklikud varbaküüned. Põhjuseks võib olla psoriaas. Kui näed oma varbaküüntes väikeseid auke, vagusi või laineid, võib olla selle põhjuseks küünepsoriaas. Kuigi küünepsoriaasi põdevad inimesed põevad tavaliselt ka nahapsoriaasi, on siiski viiel protsendil inimestel ainult küünepsoriaas. Teiste sümptomite hulgas võivad olla valged laigud ja horisontaalsed jooned küüntel. Pöördu arsti poole!

Lohkus varbaküüned. Levinud põhjused on aneemia ja luupus. Ka imikutel võib esineda lohkus varbaküüsi, ent see on pigem tavaline ja normaliseerub paari eluaastaga. Kui märkad, et varbaküüned on ebatavaliselt lohku vajunud, tasub kindlasti arstiga kontakteeruda.

Sirge joon varbaküüne all. Tume vertikaalne joon varbaküüne all võib viidata melanoomile. Kindlasti tasuks selle ilmnemisel kohe arsti juurde minna. Enne tasuks aga kindlaks teha, et see ei ole küüneseen. See on tüüpiliselt kollakaspruunikas ja esineb üle kogu küüne. Küüne all olev melanoom esineb umbes viiel protsendil inimestest ja esineb tihedamini tumedanahaliste hulgas.

Ebatavaliselt kõrge kand. Närvikahjustus on üks põhjuseid, mis omakorda võib tuleneda neuromuskulaarsest seisundist. Kui kannalihased on aga kaduma hakanud, võib tegemist olla neuroloogilise probleemiga, mida nimetatakse Charcot-Marie-Tooth haiguseks. See on pärilik haigus, mis kahjustab perifeerseid närve. Sümptomiteks on veel teistsugune kõnnak, jalgade tuimus, probleemid tasakaalu hoidmisel ja lihaste kärbumine alajäsemetes. Samad sümptomid võivad hiljem edasi kanduda ka kätesse. Sümptomite esinemise korral tuleks kindlasti pöörduda arsti poole.

Allikas: RD