Leonie Wise / Unsplash
Kui esimene eriolukorrast tingitud paanika on üle läinud, tasub mõelda järgmisele pooleteisele kuule. Kuna poodi ei ole hetkel mõistlik minna, saab toitu ka õnneks koju tellida. Kuid mida üldse on mõtet osta ja mille võiksid pigem e-poe riiulile jätta?

Taimne Teisipäev jagab paari praktilist nippi, mille alusel oma järgmiste nädalate menüüd planeerida:

Mõtle, mida sa tavaliselt sööd. Ära osta toiduaineid, mida sa kunagi proovinud ei ole või mis sulle ei maitse, sest need kipuvad kappi vedelema jääma.

Osta asju, mis ei rikne. Nii ei juhtu midagi, kui panid koguste arvestamisel veidi puusse ja ostsid rohkem toitu, kui nädala ära süüa jaksad.

Planeeri ette, et toit ootamatult otsa ei saaks. Toidu kohaletoomine Coopi ja Prisma kaudu võib praegusel ajal võtta terve nädala, tee põhjalik toidunimekiri, et oleksid pikemaks ajaks varustatud.

Osta puu- ja juurvilju, tükelda need ja pane sügavkülma. Nii saad pikema perioodi jooksul teha smuutisid, pajaroogasid ja muud mõnusat.

Ole kogustega mõistlik ja jäta teistele ka. Pole mõtet osta omale 5 pakki kõiki erinevaid kuivaineid, nende tarbimiseks läheb aastaid.
Ära osta palju snäkke tagavaraks, muidu need isutavad pidevalt.

Aga mida siis ikka koju varuda? Need 7 toiduainet täidavad sinu sahvri mitmekesiselt ja tervislikult, et kõik toitainevajadused saaksid kaetud:

1. Köögiviljad külmutamiseks – brokoli, lillkapsas, bataat, porgand, paprika.
Need aitavad toidulaua ka isolatsioonis mitmekesisena hoida.

2. Puuvilju külmutamiseks – banaan, õun, pirn ja marjad. Need teevad smuutide ja puuviljaste pudrukausside näol olemise värskemaks.

3. Toitvad kuivained – makaronid, riis, kinoa, bulgur, odrakruubid. Igal roal on vaja põhikomponenti, mis kõhtu täidaks ja täis hoiaks.

4. Hommikusöögimaterjal – kaerahelbed (müsli ja pudru tegemiseks) ja kikerhernejahu (omleti tegemiseks). Need säilivad kaua ja on üllatavalt maitsvad. Soovitame isetehtud müslit smuutiga!

5. Kuivatatud kaunviljad – oad, kikerherned, läätsed (leota ja keeda enne söömist). Valgurikkad kaunviljad tagavad toitained ja täiskõhutunde.

6. Taimsed piimad – sojapiim, kaerapiim, kookospiim. Need säilivad suletuna soojas ning ka avatuna külmas palju kauem kui lehmapiim.

7. Kastmed – tomatipasta, taimne majonees, kookospiim purgis, sojakaste. Neist saad teha nii kartulisalatit, karrit, aasiapäraseid roogasid kui ka bologneset.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!