Foto: Shutterstock
Veidrad sünnimärgid, haavandid, muhud, kahtlased pigmendilaigud või muud nahamuutused võivad viidata nahavähile.

Tavaline sünnimärk on harilikult pruunikat või musta värvitooni laik nahal, mis võib olla nii lame kui ka kergelt nahapinnast kõrgem. See võib olla nii ümmargune kui ka ovaalne ja tavapäraselt vähem kui kuus millimeetrit ehk umbes tavalise pliiatsi küljes oleva kustutuskummi suurune. Mõned sünnimärgid võivad su nahal olla juba sündides, aga enamus neist tekib lapsepõlve ja teismeea jooksul, aga need sünnimärgid, mis tekivad hilisemas eas, vajavad kindlasti kontrolli. Selleks hetkeks, kui sünnimärk on nahale tekkinud, säilitab see tavaliselt aastateks oma suuruse, kuju ja värvitooni. Mõned sünnimärgid võivad ajaga isegi tuhmuda.

Paljudel inimestel on sünnimärgid ja need on tavaliselt ka ohutud, aga on väga oluline, et märkaksid sünnimärgiga toimuvaid muutusi nagu suuruse, kuju ja värvitooni muutused. Need võivad olla märk arenevast melanoomist.

Melanoomi sümptomid

Kõige selgem melanoomi märk on uus laik kehal, mis muudab suurust, kuju ja värvitooni. Teine oluline sümptom on ka see, et laik erineb teistest kehal olevatest laikudest-sünnimärkidest. Kui su nahal paistab mõni neist ohumärkidest, pane kindlasti nahaarsti juurde aeg kinni.

Asümmeetria – üks pool sünnimärgist või laigust ei ole teisega samasugune.
Ääreala, mis on ebaühtlane – laigu ääred on ebatasased, sakilised või udused.
Värvitoon – laik on erinevat värvitooni või sisaldab pruunikat ja musta, roosat, punast, valget või sinist tooni.
Diameeter ja muutused selles – laik on suurem kui kuus millimeetrit (kuigi melanoom võib vabalt olla ka sellest väiksem).
Muutuv kuju – kui laik muudab suurust, kuju või värvi.

Mõned melanoomid aga ei vasta nendele tunnusmärkidele, mistõttu on väga oluline teavitada arsti kõigist muutustest või laigukestest, mis nahale on tekkinud. Teised ohumärgid on järgmised.

Haavand, mis ei parane.
Pigmendilaik, mis ümbritseb haavandit.
Punetus või paistetus sünnimärgi ümber.
Sügelus, tundlikkus või valulikkus laigu piirkonnas
Muutus laigu pinnal nagu veritsus.

Palu arstil kontrollida ka neid piirkondi, mida sa ise ei pruugi näha (kukal või selg).

Allikas: cancer.org