"Ma ei ole lootust kaotanud, muidu ju ei võitleks," ütleb Anne & Stiili märtsikuu kaanestaar ja keskkonnaaktivist Zuzu Izmailova. Ta tuletab meelde, et meil kõigil on võimalik anda panus parema homse nimel.

“Mis saab siis, kui praeguse tempoga edasi laseme ja pilgud probleemi­delt ära pöörame? Äärmuslikud ilmastikutingimused, põlengud, üleujutused ja tormid muutuvad igapäevaseks, nagu ka viiruse­puhangud ja nälg. Film “Mad Max”, kus kogu planeet on muutu­nud kõrbeks ning joogiveevarud väheste eesõigus, ei ole enam ulme... Oleme sinna teel, aga paljud veel ei näe seda. Ka sel suvel on Euroopas oodata kuumalaineid, mis eelmisel tõid kaasa tuhandeid ohvreid. Kahju, et inimesed ei saa aru, kui palju on seotud nende tegevusega. Oh, selles väikeses šokolaadis on ju nii vähe palmiõli, selle jaoks põletati ainult natukene džunglit maha... Endiselt ostetakse maastureid ja asfalteeritakse linna, mis muutub päikese all põrgukuumaks. Ja pole enam puid, mille alla varjuda. Oleme asfalteerinud paradiisi, et teha sellest parkla.”

LOE LISAKS: ANNE & STIILI KAANELUGU | Zuzu Izmailova uutest algustest ja keerulisest rasedusest: kehvadel päevadel ongi okei nutta. Järgmine hommik on parem

Mida me saame praegu teha?

“Ikka sama: muuta oma tarbimisharjumusi. Tarbida vähem,” sõnab Zuzu. “Oluline on ka oma meelsuse näitamine, vastupanuliikumise kultuur on meil veel nõrk. Tselluloosivabriku vastane meeleavaldus Tartus oli muidugi võimas, teen kummarduse neile inimestele. Välja peab tulema, mitte feissis (Facebookis – toim) kiruma. Neile, kes ütlevad, et sorri, ma ei saa tulla, vastan, et hästi, saada siis enda asemel kaks sõpra! Jah, mõnikord tuleb mulle pessimismilaine täiega peale, aga ma ei saa sellesse kinni jääda. Variant, et lasen kõigel minna, ei ole minu jaoks valikus.”