Eva Luigas
Tomatite kasvatamine on jõukohane igale inimesele, kel on sellele üsna leplikule taimele võimalik sooja ja päikeseküllast kasvupaika pakkuda. Ei pea olema isegi maaomanik – suvine aknalaud kõlbab tomatile sama hästi kui kasvuhoone või päikesesoe aianurk.

Suve saabudes on tõenäoline, et tomatitaim on juba soetatud ja kasvukohalegi istutatud. Kuni ta kasvukohas kohaneb, tundub, et muresid temaga justkui pole, muudkui kasta ja imetle. Aga mida suuremaks taim saab, seda rohkem võib algaja tomatikasvataja laubal näha murekortse – miks lehed krussi tõmbuvad, milliseid külgvõsusid ära näpistada ja millal, miks tomatid punaseks ei lähe? Üht-teist vajavad kõik tomatitaimed ühtmoodi, kuid mõned asjad – eriti taime kujundamine – käib sordirühmade põhiselt.

Lihtsalt seletatuna jagatakse tomatid kasvutüübi järgi nelja rühma ning seemnepakil on see tavaliselt kirjas. Kes ise pole taime seemnest kasvatanud, peaks kindlasti teadma sordi nime. Teadmisest, et tegu on kirsstomati või lihatomatiga, pole suurt kasu. Sordinime järgi on võimalik ka internetis taime kasvutüübile jälile saada. Olenevalt kasvutüübist tuleb lehekaenaldesse ilmunud külgvõrsetest ära näpistada kas kõik või ainult esimesed või ei pruugi võrsete eemaldamisega üldse vaeva näha.