Lindsay Cotter-/Unsplash
Maks on elutähtis organ. Ometi ei pruugi me aastaid märgatagi, et see kehvasti töötab, sest maks ei valuta. Hea uudis on see, et maksal on tugev taastumisvõime ning oma elustiili muutes saab palju ära teha.

8 nippi, kuidas hoida oma maksa

1. Igapäevastel kohvijoojatel on väiksem tõenäosus maksavähi ja teiste maksa-haiguste, isegi tsirroosi tekkeks. Teadlased ei oska seletada, miks armastab maks kohvi, aga see on tõesti sedavõrd tõhus, et võib isegi aeglustada nimetatud haiguste süvenemist. Samas, ükskõik kui kasulik kohv ka pole, ei asenda see tervislikke eluviise, rohket veejoomist ega trenni.

2. Tuntud valuvaigistit paratsetamooli leidub sadades külmetusravimites. Terve täiskasvanud inimene ei tohiks tarvitada paratsetamooli rohkem kui 4000 milligrammi päevas, suurem kogus kahjustab maksa. Kui võtad valuvaigistit, jälgi, et paratsetamooli ei leiduks teistes ravimites, mida samal päeval tarvitad. Kui ravimil, mida juba võtsid, ei olnud soovitud mõju – see ei alandanud palavikku ega võtnud ära valu –, küsi apteekrilt ravimit, mis ei sisalda paratsetamooli.

Loe veel: ka toitumisnipid, et maks oleks terve!