Raivo Juhanson: loodus on võimas väeallikas. Erakogu
Rutakas-rabedas maailmas on vaja hoolitseda tasakaalu eest oma hingetemplis. Kuidas meelerahu leida ja hoida?

Fred (49) oli jõudnud elus punkti, kus ta pidi endalt küsima: kuhu ma liigun? Ta oli matnud isa, seljataga oli valuline abielulahutus. Kui Facebooki reklaamivoos vilksatas joogakursuse kuulutus, kuhu oodati ainult mehi, oleks ta selle muul ajal talle omase eelarvamuse tõttu tähelepanuta jätnud. Nüüd aga tundis, et ehk võiks see olla just nimelt temale. “Kui ei meeldi, keeran otsa ringi...” mõtles sportliku kehaehitusega mees. Kohe esimesel kohtumisel kursuse juhendajaga tundis Fred, et tegu on inimesega, kes talle ei valeta ja kellele tema ei pea valetama. Meeste ringiga ühinedes avastas ta, et seal ei olnud mingid erilised “gurud”, kõik olid nagu tema ise!

“Kui treening kahe tunni pärast lõppes, tundsin, et olen läbi teinud maailma kõige lahedama asja!” löövad Fredi silmad särama. “Tundsin esimest korda elus, kuidas testosteroon voolab mu kehas! Kuidas ma võiksin sel hetkel olla voodis naisega väga hea, kuidas ma võiksin läbida jooksumaratoni või kellegagi filosofeerida...” Joogakursusel praktiseeriti tempokat liikumist tugeva rütmiga muusika saatel vaheldumisi rahustavate hingamisharjutustega. “See toimus lainetena, tohutu power üles ja siis rahunemine. Väljaelamine, läbiraputamine – võimas! Adud, et võid kõike mõistusega juhtida. Tundsin end seal m e h e n a. See oli minu jaoks!”

Kursusele järgnes meeste väering väikses mõnusas ruumis. Fred: “Lepitakse kokku mingi teema, näiteks viha. Oled nii avatud, aus ja haavatav, kui suudad. Kuulad teiste lugusid ja sind kuulatakse – meeste puhul on võime teist ära kuulata eriti oluline – see mõjub meditatiivselt. Keegi ei anna hinnanguid. Õpid, mida kõrva taha panna. Isegi kui kellegi jutt tundub veider, ei pea seda omaks võtma, kuid aktsepteerid: inimesed ongi sellised. Tänu teise jutule tõded, et pikka aega häirinud probleemiga polegi sa üksi. Et sama mustri järgi teevad teisedki vigu. Kuulates võid oma tundeid mitu korda ümber hinnata. See, millest tahtsid rääkida, polegi võib-olla üldse viha… Kui ühel hetkel jõuab järg sinuni, võib tulla mõte nagu universumist – kanaldamine moodsas keeles.”