.
Kirjutised salveist, ühest vanimast maitse- ja ravimtaimest, algavad sageli vanade roomlaste kuulsa ütlusega: miks peaks inimene surema, kui ta aias kasvab salvei?

Kust on pärit? Aedsalvei, ligi sajast liigikaaslasest tuntuim, pärineb Vahemere põhja-rannikult. Nime sai taim endale itaallastelt verbi salvare järgi, mis tähendab parandamist või tervendamist. Rooma leegionid kandsid kaasas nii salveiseemneid kui ka haavade ravimiseks ja liha säilitamiseks vajaminevaid taimi ning levitasid neid nõnda kõikidel oma vallutatud aladel. Salvei sai populaarseks ka suurtes kloostrites, jõudes sedakaudu ka Ida- ja Põhja-Euroopasse. Tänapäeva Euroopas on salvei suurimad kasvatajad Kreeka ja Hispaania.

Kuidas kasvatada? See vahemereline taim kasvab üsna edukalt Eestigi kliimas. Ehkki talveks tuleks salvei kas keldrisse tõsta või korralikult kinni katta, on siiski tegu üsna külmakindla taimega. Minul kasvab salvei juba aastaid kasvuhoones, saan sealt lehti toidu ja tee valmistamiseks napsata ka mõnel soojemal talvel.

Kuna Eesti pinnas on lubjakivipõhja tõttu valdavalt aluseline ega paista silma suure toitainerohkusega, kasvab salvei meil eriti tugevamaitseliseks. Kasvukoha valikul tuleb kindlasti arvestada seda, et ikka päikest jaguks.