Kui asjad ei lähe nii, nagu sooviksid, toob see kaasa pettumuse. Me ei saa aga panna elule ega teistele inimestele kohustust olla meie jaoks sobivad ning vastata täiuslikult meie ettekujutustele ja nõudmistele.

“Kuidas ta ometi sai mulle niimoodi teha?!” hüüatavad teraapiaseansil maha jäetud naised, laste kasvatamisest kõrvale tõugatud isad, ülemuse peale solvunud töötajad ja muidu elu hammasrataste vahele jäänud inimesed.

Tõepoolest, kuidas nad ometi saavad meile niimoodi teha? Lühike vastus on: lihtsalt saavad.

Me ei saa panna elule ja teistele inimestele kohustust olla meie jaoks sobivad ning vastata täiuslikult meie ettekujutustele ja nõudmistele. Nii nagu sinul, on ka su abikaasal õigus valida, kas armastada sind või mitte. Ta ei pea seda tegema. Tal on õigus sind südamepõhjani jumaldada ja kätel kanda, kuid samamoodi on tal õigus sulle selg pöörata ja sobivama partneri otsinguteks minema kõndida.

Muidugi on tore, kui ülemus märkab sind tunnustada, aga kui paned kõik lootused end hästi tunda vaid sellele ja lubad juhi mühaklikkusel oma eneseväärtust mõjutada, leiad end peagi koos teiste “ohvritega” kohvinurgas mõttetut tööd ja nõmedat ülemust kirumas.

Dr Albert Ellis ütleb irooniliselt: “Mitte keegi maamunal pole kohustatud sinu soove järgima – kui sa just neile püssitoru kuklasse ei pane ja neid selleks ei sunni. Ja isegi sel juhul võivad nad valida surma.”

Mõtted loovad reaalsuse

Enamik inimesi ei tea, et nende enda mõtlemine on tekitanud neid häirivad tunded. Ükski sündmus, olukord või inimene ei põhjusta sinu tundeid, need on vaid reaktsioon su enda mõtetele. Ma pean, ma ei tohi, tema peab, ei ole võimalik – need on just sedasorti mõtted, mis sind pettumuse, ärevuse ja stressi hukutavasse lõksu meelitavad.

Me ei saa mõjutada paljusid olukordi oma elus, kuid me suudame mõjutada seda, kuidas nendesse olukordadesse suhtume. Kui teele tekivad takistused, mis ei lase meil oma eesmärke saavutada, on normaalne, et oleme õnnetud, tunneme pettumust ja pahameelt. Probleem tekib siis, kui näeme lahenduste seas vaid enda soovitud varianti ja klammerdume sellesse kui ainuvõimalikku. Vaata asjadele avarama pilguga! Abikaasa, ülemuse ja laste käitumine võib küll vahel teha väga haiget, olla kokkulepitud reeglite või antud tõotuste valguses sobimatu, aga see ei väära fakti, et neil on õigus käituda oma soovide ja vajaduste kohaselt.

Meil ei ole võimet määrata, kuidas asjad peaksid minema. Me ei saa välistada ühtegi lahendusvarianti. “Kõik on võimalik” – seda palju korratud ütlust ei peaks kasutama ainult siis, kui oleme uue ootuses põnevil, vaid ka juhtudel, kui elu meile oma kõige karmimat palet näitab.

Täismahus artiklit loe Eesti Naise aprillinumbrist: