Unsplash / Brooke Lark
Perfektsionistil on kõrged ootused nii endale kui ka teistele. Ükskõik mida ta ka ette ei võtaks, peab see õnnestuma täiuslikult.

Joogaõpetaja ja holistilise regressiooni terapeudi Tiina Pappeli sõnul saab enamasti kõik alguse lapsepõlvest: “Vanemad, perekond, kool ja ühiskond istutavad meisse hulga uskumusi, veendumusi ja hoiakuid, mille alusel hakkame hiljem alateadlikult oma valikuid ja otsuseid tegema.” Isiksuseomadused on esivanemate pärand, need kanduvad edasi sissekirjutatud “koodina”.

Pappel toob näiteks, et mõni ema on lapse suhtes väga nõudlik – kaks nelja tunnistusel võivad pälvida kriitikat, mitte kiitust. Nii aga räägib “sisemine ema” hiljem täiskasvanuna sama juttu, kritiseerides ja tulemust nõudes.

Perfektsionism on terapeut Kaidi Lauri sõnul nõiaring – see kandub edasi põlvest põlve. Isegi kui täiust ihalev ema räägib midagi muud ning lapsel on vigade tegemine lubatud, ei õpi ta mitte sõnade, vaid tegude järgi.

Võib ka vastupidi – vanemate tähelepanust ja armastusest ilma jäänud laps võib hakata väga tubliks, nõudes endalt parimat sooritust, et kellegigi armastust ja tähelepanu pälvida. “See on klassikaline armastuse ärateenimise sündroom,” nendib Pappel.